Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az elmúlt évtizedekben sorra láttak napvilágot olyan kutatási eredmények, melyek a nyelvtanulás agyunkra gyakorolt hatásait vizsgálták.
Az agyi képalkotó eljárásokra támaszkodó vizsgálatok során úgy találták, hogy a több nyelven folyékonyan beszélő résztvevők:
Ráadásul, ahogy arra a University of Edinburgh kutatói is felhívták a figyelmet, a nyelvtanulás – iskolázottságtól és intelligenciaszinttől függetlenül – akkor is késlelteti a korral járó kognitív hanyatlást, ha későbbi életszakaszokban fogunk bele az új nyelv elsajátításába.
Azt, hogy a többnyelvűség hatékony védőfaktor lehet a szenilitás vagy a demencia ellen, a kanadai York University-n kutató Ellen Bialystok is megerősítette, amikor Alzheimer-kórral diagnosztizált páciensek vizsgálatakor úgy találta, hogy a több nyelven beszélő betegeket átlagosan 4 évvel később diagnosztizálták, mint csak anyanyelvükön kommunikáló társaikat.
Ebben valószínűleg fontos szerepet játszik, hogy a nyelvtanulás jelentős változásokat idéz elő agyunkban, ahogy arra egy svéd kutatás is rávilágított: a nyelvtanulás képes pozitív strukturális változásokat előidézni agyunk különböző területein.
Azonban, míg az eredményesebben tanuló személyeknél az emlékezetben fontos szerepet betöltő hippocampus, illetve a nyelvi funkciókhoz kötött területeknél jelentkezik a hatás, a nyelvet nehezebben elsajátítók esetében a motoros funkciókért felelősnek vélt területek mutatnak növekedést. Tehát függetlenül attól, hogy könnyebben vagy nehezebben megy a tanulás, valamilyen formában mindenképpen hasznosul az elsajátított tudás.
A nyelvtanulás talán legfontosabb eleme, hogy élvezd, és tudd, hogy miért teszed. Tényleg nagyon szeretnéd azt az állást? Tényleg szeretnéd elmondani neki, hogyan érzel? Akkor a motiváció már megvan! Azonban, ha a tanulás minden perce kínlódás, előbb-utóbb át fogod értékelni az új munka, vagy az esetleges kapcsolat fontosságát. Találd meg azt, ami téged igazán leköt, legyen az zene, film, olvasás, vagy nyelvoktató játékok.
Az, hogy a megfelelő stratégia és a tanulás élvezete mennyire létfontosságú eleme a nyelvtanulásnak, egy 2011-es publikációban is nyilvánvalóvá vált: a University of Hong Kong kutatói ebben azt vizsgálták, mely nyelvtanulási stílusok és stratégiák a leghatékonyabbak az angolt tanuló diákok körében. Azt találták, hogy a leghatékonyabb nyelvtanulók többsége a kommunikatív stílus követője volt, akik olyan stratégiákat alkalmaztak, mint az anyanyelvűekkel való társalgás, angolul történű tévénézés, a nyelv tanórán kívüli használata, hallás utáni szótanulás.
Ennek ellenpontját a tekintély-orientált tanulók képezték, akik főként az órán hallottakra hagyatkoztak, de nem alkalmazták a nyelvet tanórán kívül. Az eredmények alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a siker és a bukás közötti különbséget leginkább a nyelvtanulás iránti attitűd teszi: a hatékonyabban tanulók a kommunikáció eszközeként tekintenek a nyelvre, élvezik a tanulást és nem csak a tanórák keretein belül foglalkoznak vele, míg a kevésbé effektív nebulók inkább kötelességként tekintenek erre a számukra kínkeserves procedúrára. Ennek tükrében valóban fontos, hogy motiváltak legyünk, és találjuk meg a számunkra leghatékonyabb tanulási stratégiát.
Olvass tovább!
A sikeres nyelvtanulás titka – és pozitív mellékhatásai
Így tanulhattok nyelveket ingyen: újabb szolgáltatással rukkolt elő a Duolingo