Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Mint említettem, ez a típus áll a legközelebb a normál állásinterjúhoz, gyakorlatilag ugyanúgy kell rá készülnöd. Hangsúlyozom, hogy ebben az esetben is célszerű alaposan felkészülnöd a várható állásinterjú kérdésekből. Erről most nem írnék részletesen, hiszen korábbi cikkeinkben már több szempontból is foglalkoztunk az állásinterjúval. Mindenesetre a 3 legnehezebb állásinterjú kérdésről szóló ingyenes tanulmányunkat érdemes lehet letöltened.
Amikor bemutatkozó videót kérnek, teljesen rajtad múlik, hogy mi minden lesz benne a videóban, Ez az előnye és természetesen ugyanez a hátránya ennek a lehetőségnek. Tudod, ez olyan, mint amikor az állásinterjún azt mondják: „Meséljen magáról!”
Ezt a kérdést nem igazán szeretik az álláskeresők, mert elbizonytalanodnak: vajon miről is kellene beszélni. Nahát ugyanez a helyzet a bemutatkozó videó-interjú esetén: az elvárt 5-8 perces anyagban magadról kell beszélni, aminek az a célja, hogy eladd magad, hogy bebizonyítsd a munkáltató számára, hogy Te vagy „a legjobb” jelölt erre az állásra.
Miről érdemes ilyenkor beszélned?
Mindenképpen adj egy rövid összefoglalót az eddigi szakmai pályafutásodról, de értsd úgy, ahogy írom rövid összefoglalót, nem kell tehát kronologikusan felsorolni valamennyi munkahelyedet, és munkakörödet. Érdemes a pályafutásodból kiemelni azt a munkakörödet, ami a leginkább hasonlít a megpályázotthoz, beszélj arról milyen fő feladataid voltak itt. Ami azonban igazán kiemel Téged a többi pályázó közül, az nem a feladatok ismertetése, hanem az, milyen eredményeket értél el az elmúlt években, és milyen olyan tudással, tapasztalattal, készségekkel rendelkezel, ami képesség tesz a munkakör betöltésére.
Ügyelj arra, hogy ne menj bele túlságosan a részletekbe, mindazonáltal legyél konkrét, kerüld a közhelyeket, igyekezz minél több olyan példával, ténnyel szolgálni, ami meggyőzi a munkáltatót arról, hogy valóban te vagy az ideális jelölt.
Sok múlik azon, hogyan állítod össze tartalmilag ezt az anyagot, hisz ebből olyan tulajdonságaidra vonatkozóan tudnak következtetéseket levonni a cégek szakemberei, mint például a lényeglátás, prioritások kezelése, időmenedzsment.
Abban az esetben, ha nem bemutatkozó videót kell feltöltened, minden valószínűség szerint egy körülbelül 10-12 kérdést tartalmazó kérdéssort fogsz kapni – egy pozícióra minden jelölt ugyanazokat a kérdéseket kapja -, minden kérdés után két perc áll a rendelkezésedre, hogy válaszolj.
Az ilyen típusú interjú esetén nem lehet előre biztosan megmondani, milyen kérdések fognak elhangozni, de miután ez egy kompetencia alapú interjútechnika, érdemes megnézned, hogy az álláshirdetésben milyen elvárásokat fogalmazott meg a hirdető. Ha pl. egy ügyfélszolgálatos munkakörre jelentkezel, amiben megfogalmazták, hogy elvárás a jó problémamegoldó készség és az ügyfél-orientált gondolkodásmód, valamint a kommunikációs készség, egész biztosan el fog hangzani egy olyan kérdés, hogy „Volt-e dolga valaha nehéz ügyféllel? Hogyan oldotta meg a helyzetet?”
A pozícióspecifikus készségeken kívül érdemes felkészülnöd a leggyakoribb interjúkérdésekből: Miért szeretne váltani? Mi keltette fel az érdeklődését a meghirdetett állással kapcsolatban? Milyen tervei vannak? Miért Önt kellene választanunk?
Ezekre a kérdésekre is érdemes kidolgoznod a válaszaidat. Ha bizonytalan vagy magadban, írd meg a válasz teljes szövegét, ha nem, elég vázlatpontokba szedni és úgy memorizálni a mondanivalódat.
Az, hogy leírod a tartalmat, rengeteget segít abban, hogy rögzüljön a válasz a fejedben, és ne feledkezz meg semmiről a videó-interjú izgalmában.
Ha már a mondanivalódból felkészültél, gondold végig hogyan fogod azt előadni.
Olvass tovább!
Hogyan készülj fel egy videós állásinterjúra?
Állásinterjú: a figyelemfelkeltéshez jó sztori is kell – így add el magad!