Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A nyomtató desszerteket, kenyérre kenhető krémeket és hasonlókat „nyomtat”.
Legyen szó egyszerű krémekről vagy bonyolult desszertekről: elképzelhető, hogy a jövőben az ilyen termékeket nem kell megvásárolnunk vagy magunk elkészítenünk. Ehelyett egy 3D-nyomtató veheti át ezt a feladatot. Mérnökök ugyanis egy olyan eszközt fejlesztettek ki, amely alkatrészek helyett tetszőleges ételeket „nyomtat” különböző hozzávalókból. Bár a prototípus egyelőre csak hideg konyhát kínál, hamarosan azonban valóban fog tudni főzni.
A 3D-nyomtatók igen divatosak, mind ipari felhasználásra, mind otthoni használatra. Ezekkel az eszközökkel ugyanis egyszerűen elő lehet állítani testre szabott, háromdimenziós tárgyakat, mint például alkatrészeket, szerszámokat vagy játékokat. Régebb óta gyártanak ezzel az eljárással fog- és ízületi implantátumokat is – sőt a jövőben működőképes szerveket is létrehozhatnak 3D-nyomtatóval biológiai szövetekből.
A 3D-nyomtatók azonban nem csak műszaki és orvosi alkalmazásokhoz érdekesek. Ha Hod Lipsonon, a New York-i Columbia Egyetem kutatóján múlik, a 3D-nyomtató a jövőben a kávéfőző és a robotgép mellett egy egészen más terület alapfelszereléséhez fog tartozni: a konyháéhoz. A robotika szakértője csapatával ugyanis egy olyan eszköz kifejlesztésén dolgozik, amely szép megjelenésű ételeket készít.
Lipson a speciális 3D-nyomtató prototípusát tanítványaival együtt készítette el egy dizájnprojekt keretében. Műanyagok és fém helyett ehető kiindulási anyagokkal töltik fel a készüléket. Ennek robotkarja összesen nyolc rekesszel rendelkezik, amelyekbe fagyasztott hozzávalókkal töltött patronok helyezhetők.
A nyomtató gombnyomásra állítja elő ezekből az alapanyagokból a kívánt ételt. Azt, hogy mi kerüljön a tányérra, egy saját fejlesztésű szoftver segítségével határozzák meg. Lipson elmondása szerint a prototípus többek között krémsajtot is elő tud állítani. Izgalmasabb azonban a bonyolultabb ételek készítése – például különleges textúrával, szokatlan kombinációkkal vagy érdekes formákkal és elrendezésekkel.
Ahhoz, hogy lássák, mi valósítható meg az újfajta nyomtatóval, Lipson csapata Hervé Maliverttől, az USA egyik legnevesebb főzőiskolájának, az International Culinary Center-nek a vezetőjétől kért segítséget. „A mérnökök tisztázták a műszaki kérdéseket. A konyhaművészeknek pedig a kreatív kérdést kellett megválaszolniuk, hogy mi valósítható meg” – magyarázta Lipson.
Hamar Zoltán: a Formula Student jó referencia az állásinterjún
Ezrével venne fel új munkaerőt a Bosch és a Daimler