Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az Assessment Center (AC) egy fél vagy egész napos elfoglaltság, ahol különböző tesztek, szimulációs gyakorlatok és prezentációk alapján döntenek arról a munkáltatók, hogy a megpályázott pozícióra alkalmasnak tartanak-e.
Ez egyfelől riasztóan hangzik, mert folyamatos koncentrálást igényel, és biztosan lesznek olyan feladatok is, amiben természetszerűleg gyengébben teljesítesz – mert senki sem polihisztor manapság. Tehát, az első, amit tisztáznod kell magadban: nem kell mindig mindent tudni! Ha valamit nem tudsz, nincs ötleted, hogyan lehetne megoldani, ne ess kétségbe. Lehet, hogy épp az a célja a feladatnak, hogy a kudarctűrésedet vizsgálja. Összeomlasz-e vagy simán továbblépsz? Megoldást keresel, vagy megpróbálod megmagyarázni, miért nem tudod?
Másfelől viszont kitűnő lehetőség az álláskeresőnek, hogy többet mutasson meg magából, mint amennyire egy állásinterjú lehetőséget ad. Az ilyen rendezvény úgy zajlik, hogy több jelöltet hívnak be egyszerre, különböző feladatokban csoportosan is helyt kell állniuk, a kiválasztók pedig folyamatosan figyelik, ki hogyan teljesít. Tehát, nemcsak az eredmény a lényeg, hanem a folyamat, ahogyan oda eljutsz, másokkal együttműködve vagy versengve, irányítva a többieket, vagy elfogadva más irányítását. Érdemes tehát lelkiekben jól felkészülni.
Igen, ez a nulladik lépés, enélkül az összes többi hiábavaló. Az adott napra kipihenten érkezz, hiszen kialvatlanul, fáradtan nem fogsz tudni teljesíteni.
Egy átlagos állásinterjú előtt is meg kell ezt tenni,de AC előtt elengedhetetlen. Ha valamiben gyengének érzed magad, készülj rá alaposan: idegennyelv gyakorlása, prezentációs készségek felfrissítése. Illetve legyél naprakész minden másban is: legújabb szakmai trendeknek utánaolvasni, napi, szakmai híreket olvasni!
A többi résztvevő lehet, hogy riválisod, lehet, hogy más pozícióra pályázik. Ezért versengő, ellenségeskedő viselkedés is előtörhet belőled is, másból is. Ha más viselkedik veled így, ne hagyd magad provokálni, maradj nyugodt, ragaszkodj a szakmaisághoz. A saját ilyen jellegű reakcióidat próbáld meg háttérbe szorítani. Csoportos feladatoknál javasolj, ne parancsolj, ha van ötleted, és mindig légy diplomatikus, ha esetleg más rossz megoldást javasolna. Készülj fel olyan szófordulatokkal, mondatpanelekkel, amikkel egy „csatát” meg tudsz vívni.
Biztosan lesz valamilyen prezentációs feladat, erre pedig jól fel lehet készülni. A céget ismerve nézd végig, milyen napi aktualitásokat tudsz majd megemlíteni a prezentáció alatt, milyen kreatív elemekkel fogod tudni feldobni a prezentációdat.
Olvass tovább!