Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az állásinterjúk kérdéseinek egy részére alaposan fel lehet készülni, sokan mégsem teszik. Az egyik leggyakoribb kérdés a fenti, és ha a HR-es zavarba tud hozni vele, arról teszel tanúbizonyságot, hogy még egy olyan cikket is lusta voltál elolvasni, mint ez.
A Mi a legnagyobb erőssége? kérdés voltaképpen ajándék az álláskeresőnek, mert lehetőséget ad arra, hogy elmesélje, miért ő az ideális jelölt a meghirdetett munkára. Ugyanis ez a valódi kérdés, amire válaszolnod kell: tényleg pont neked való ez a munka?
Ahhoz, hogy megfelelő választ tudj adni, tisztában kell lenned azzal, mire kíváncsi a másik fél. Természetesen leginkább arra, hogy 1: el tudod-e majd látni a feladataidat, 2: be tudsz-e majd illeszkedni a vállalati kultúrába.
Pamela Skillings, a BigInterview.com egyik alapítója szerint a következők a legfontosabb szempontok:
Amilyen kiváló lehetőség ez a kérdés arra, hogy eladjuk magunkat a leendő munkáltatónknak, olyan sokan rontják el. Leginkább azért, mert azt hiszik, a válasz pofonegyszerű. Pedig nem. Íme a leggyakoribb okok:
a. Az önismeret hiánya
Sokan nincsenek tisztában azzal, miben a legjobbak, és ezt hogyan kell kommunikálni. Ha baj van ezen a téren, egy HR-es azonnal kiszúrja.
b. Túlzott szerénység
Jó néhányan akadnak, akiket megrémiszt az interjúhelyzet, és nem merik meggyőzően előadni, miben a legjobbak. Különösen igaz ez az introvertált emberekre, illetve azokra, akik még nem voltak ilyen szituációban, mert pályakezdők vagy korábban mindig meghívták őket egy-egy állásba. Nyugodtan mondd el, milyen téren teljesítesz a legjobban. Adjon bátorítást, hogy már az állásinterjún vagy, tehát látnak benned fantáziát.
c. Rossz a kiválasztott erősség
Minden ember nagyon jó valamiben, de nem mindegy, hogy az micsoda. Tudnod kell, hogy az adott posztra jelentkezve melyik erősségedet érdemes megvilágítani, némi túlzással élve hiába bánsz jól a gyerekekkel, ha villamosmérnököt keresnek egy traktorgyárba. A rosszul kiválasztott erősség azonnal lelombozza az interjúztatót, és már el is úszott a lehetőség.
a. Legyen valódi. Olyan erősséget említs, amely valóban jellemző rád, ne a vélt elvárásoknak akarj megfelelni, vagy mert a barátodnak bevált az adott válasz. Sokkal meggyőzőbb és szimpatikusabb, ha a saját erősségedet emeled ki.
b. Legyen releváns. A fenti c. pont tanulságait levonva az állásnak megfelelő erősségről mesélj.
c. Pontosan határozd meg. A „jó kommunikációs készségek” helyett (amit úgyis mindenki említ) emeld ki, hogy mondjuk konfliktuskezelésben és bizalomépítésben vagy a legjobb.
d. Legyél büszke az erősségedre. Mint a fenti b. pontban olvasható, a túlzott szerénység nem kizetődő, ezért lelkesen add elő, miben vagy a legjobb.
e. Készülj fel arra, hogy demonstráld az erősségedet. Legyen a tarsolyodban egy frappáns, egy-két perces válasz, ha megkérnek, mondj példát arra, amikor megnyilvánult az említett erősséged. Minél több erősséget szeretnél említeni, annál rövidebb és tömörebb kell legyen a szemléletes példa.