Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Több mint 10 milliárd forintos kerettel jelent meg a napokban az az uniós felhívás, amely a többi között forrást biztosít a január 1-jétől országosan bevezetendő ügyfél-kategorizálási rendszerhez, vagyis az álláskeresők eredményesebb és hatékonyabb támogatásához.
Út a munkaerőpiacra címmel jelent meg a napokban a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (Vekop) 10,4 milliárd forintos keretösszegű pályázati felhívása, amely elsősorban az alacsony végzettségűek foglalkoztathatóságának javítását, munkaerő-piaci elhelyezkedését, másrészt a közfoglalkoztatásból a versenyszférába való átlépést kívánja elősegíteni.
A cél a munkanélküliek és regisztrált álláskeresők számának csökkenése személyre szabott, foglalkoztatást támogató eszközökkel: célzott képzéssel vagy a foglalkoztatás költségeinek átmeneti támogatásával. Másrészt javítani kívánja az álláskeresőknek és a munkáltatóknak nyújtott szolgáltatások minőségét, hatékonyságát például az álláskeresők kategorizálásának, profilingjének teljes körű bevezetésével és működtetésével, valamint megteremtené a feltételeket az EURES (Európai Foglalkoztatási Szolgálat) rendszer használatához.
Az Út a munkaerőpiacra felhívás némiképp más célokat szolgál, mint amit 2007–2013-as uniós költségvetési időszak pénzei támogattak. Akkor az Európai Szociális Alap forrásai alapvetően a hátrányos helyzetű álláskeresők foglalkoztathatóságának javítását, munkaerőpiacra való belépését célozták. A Társadalmi Megújulás Operatív Program első prioritásának keretében 2008 óta a munkaügyi szervezet öt országos kiemelt projektet valósított és valósít meg, s a közel 189 milliárd forintból finanszírozott programokkal a munkaügyi szervezet több mint 240 ezer hátrányos helyzetű foglalkoztathatóságának javításához járult hozzá. A 2007–2013-as időszakban a szolgáltatás- és szervezetfejlesztés valamint a munkaerő-piaci programok elkülönülten valósultak meg. Ez megnehezítette a fejlesztések átültetését a napi gyakorlatba.
Ezért a 2014–2020-as időszakban a fejlesztéseket a munkaerő-piaci programokkal egységes keretek között tervezik megvalósítani. Például a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Programban 2016. január 1-jétől országos szinten bevezetnek egy ügyfél-kategorizálási profilingrendszert, amely az álláskeresők hatékonyabb támogatását célozza. A korábbi uniós munkaerő-piaci programokhoz képest új támogatási elem a közfoglalkoztatottak ösztönzése az aktív munkaerő-piaci programba való belépésre is.
A cikk további részét itt olvashatod el.