Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A magyar fiatalok jelentős többsége szerint ugyan a vállalkozók a fejlődés motorjai, ők mégis inkább alkalmazottak lennének, a biztonságot választanák.
A Bridge Budapest nonprofit szervezet harmadik éve térképezi fel a 20-35 évesek karrierelképzelését. A legfrissebb felmérés szerint még mindig ellentmondásos a kép, csak elvben vonzó az önállóság, a magyar fiatalok jövőképét inkább a kockázatkerülés és biztonságvágy határozza meg.
A 20-35 évesek kétharmada (65%) gondolt már arra, hogy saját vállalkozásából is megélhetne és fele (48%) kifejezetten gyakran gondolkodik ezen. A fiatalok többsége 10 év múlva mégis alkalmazottként látja magát, csak minden negyedik fiatal (25%) képzeli el magát vállalkozóként.
A fiatalok 81%-a átlagos megélhetést biztosító, de biztosabb munkahelyet választana a kockázatossal szemben. A vállalkozói szemlélet alapattitűdjei csak egy szűk rétegre jellemzők: továbbra is a budapesti tanulók többsége az, aki a bizonytalan, ám nagyobb jövedelmet nyújtó munkát választaná.
A fiatalok hazai karriervárakozása javult a 2013-as adatokhoz képest. A fiatalok 58%-a elégedett jelenlegi munkájával, idén már 65%-uk biztos hazai elhelyezkedésre számít. 85% biztos benne, hogy sikeres lesz az életében. Ehhez szerintük inkább jó kapcsolat, mint tudás és teljesítmény kell, ugyanakkor azt gondolják, mindenki maga felel boldogulásáért.
A magyar startupok egyre vonzóbbak a fiatalok körében. Az alkalmazotti létet választók 12%-a legszívesebben náluk dolgozna, ugyanannyian, mint a kkv-szektort megjelölők. A 73% nagyvállalathoz menne. Míg 2013-ban 12% ismert olyan világhírű nagyvállalatot, mely Magyarországról indult el, idén már 27% adott pozitív választ.
A külföldi munka tervezésében nem történt érdemi változás tavalyhoz képest: a fiatalok 48%-a hajlandó lenne, 41%-uk kifejezetten szeretne külföldön dolgozni a következő 5-10 évben. A főbb motiváció a magasabb bér, a tapasztalatszerzés és a nyelvtanulás.
A Bridge Budapest nonprofit egyesületet a legsikeresebb magyar startupok, a Prezi, a Ustream, a Logmein alapították, hogy a fiatalokat a saját példájukkal is arra ösztönözzék, kitartó munkával és némi szerencsével lehet globális sikert elérni Magyarországról indulva. Harmadik éve ajánlanak ösztöndíjat tehetséges magyar fiataloknak.
A mostani felmérés telefonon, standard kérdőívek segítségével zajlott, összesen 800 fő 20 és 35 év közötti magyarországi lakos megkérdezésével. Az adatfelvételt a Kutatólabor végezte 2015. tavaszán.