Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A „kompetencia” szinte már szitokszónak számít a kiválasztásban. Mit is takar valójában? Mit ért egy interjúztató a fogalom alatt, és hogyan kellene értelmezni azt a másik oldalon ülve jelöltként? Már a hirdetés szövegében meg kell, hogy jelenjen: valójában kit is keres a munkaadó. Ha nem így történik, könnyen elcsúszhat a kommunikáció a pályázati folyamatban a felek között. A munkavállalói oldalon pedig fontos, hogy a „kompetencia” szó könnyen érthetővé és kommunikálhatóvá váljon.
„Ha annak alapján ítélsz meg egy halat, hogy hogyan tud fára mászni, egész életében hülyének fogja hinni magát” – Albert Einstein idézetét sok cégnek meg kellene fontolnia a tökéletes jelölt felkutatása előtt. Sok vezető beleesik abba a hibába, hogy egy korábbi munkavállalójának a tökéletes mását keresi. Az nem elég kiválasztási kritérium, hogy „pont olyan ember kell nekem, mint amilyen az előző volt”. Milyen volt az előző munkavállaló? Miben volt jó? Milyen képességeit használta a feladatai során? Miért tudtam, tudtunk vele együttműködni? A kérdéseket megválaszolva máris kilyukadunk a kompetenciák megfogalmazásához, amelyeket már tisztán tudunk kommunikálni a jelentkezők felé. Ha ez nem így történik, a cégek csak reménykedni tudnak a releváns jelöltek megtalálásában.
Amikor jelentkezőként beülünk egy állásinterjúra és azt a kérdést halljuk, hogy „milyen kompetenciákkal rendelkezik?”, akkor könnyen úgy érezhetjük, itt most bizony csapdába csaltak minket. Erre vajon mi a jó válasz? Soroljuk fel mindazt, amit az önéletrajzunkba már beleírtunk? Nem olvasták el? Hogyan lehet meggyőzni az interjúztatót arról, hogy például tényleg jó problémamegoldó vagyok?
Tanácsadóként azt tapasztaljuk, hogy az álláskeresők megijednek a kompetencia szótól. Segítségül hoztunk néhány kérdést, amelyek egy másik szemszögből közelítik meg a fogalmat. Gondoljuk át, és válaszoljunk a következő kérdésekre! Végeredményként megkapjuk kompetencia tárházunkat.
• Melyek azok a feladatok, amiket a legjobban szerettél csinálni?
• Milyen eredményeket értél el ezekben a feladatokban?
• Milyen képességeidet, készségeidet használtad a siker elérése érdekében?
A legfrissebb kutatás szerint a vezetők a problémamegoldást, az együttműködést és az alkalmazkodóképességet tartják a legfontosabb készségeknek.
Vegyük most példaként az egyik legjobban keresett kompetenciát, a problémamegoldó képességet. Nézzük, hogyan lehet például ezt a készségünket megcsillantani a kiválasztás során!
• Már az önéletrajzunk és motivációs levelünk is sokat felfed – A pályázat maga egy feladatmegoldás. Annak sikere pedig attól függ, hogy értettük-e magát a feladatot. Ha megjelölik, hogy milyen dokumentációk alapján pályázzunk (pl.: angol nyelvű, végzettséget igazoló dokumentumok), de mi nem ezt küldjük, akkor nem értettük meg a feladatot. Az önéletrajzból és a motivációs levélből további kompetenciákra is következtetni lehet azok formájából, szerkesztéséből és stílusából .
• Kompetenciánkat az interjún is mérik – Ha például szituációs kérdéseket kell megválaszolnunk, vagy gyakorlatokat kell elvégeznünk, az egy tökéletes példa erre. Ha viszont a klasszikus értelemben vett „szimpla interjú” zajlik, akkor támasszuk alá képességeinket hiteles példákkal. Meséljünk el egy esetet, amikor korábbi munkánk során sikeresen alkalmaztuk a problémamegoldó készségünket és tegyük hozzá az eredményt is. Hatásos lesz.
• A problémamegoldó képesség egy összetett kompetencia, mutassuk be azt részleteire bontva – Proaktivitás, elemzőkészség, kreativitás, strukturált módszerek ismerete és alkalmazása... Ezek mind-mind igazak ránk, ha jó problémamegoldók vagyunk. Mutassuk be őket. Hogyan?
o Legyünk proaktívak az interjún!
o Meséljünk el egy olyan esetet, amikor a mi elemzőkészségünknek köszönhetően sikerült megoldani egy feladatot!
o Részletezzük, mit is jelent az, hogy kreatívak vagyunk, hogyan tervezzük ezt hasznosítani a munkánkban!
o Mutassuk be, hogy képesek vagyunk strukturált gondolkodásra!
A kompetencia szó tehát csak addig mumus, amíg a szóval találkozva, Einstein halaként, butának érezzük magunkat.
A feladat munkáltatóként: átgondolt és tudatosan megfogalmazott készségek mentén keresni. Álláskeresőként pedig a következő a dolgunk: minél nagyobb önismeretre törekedni, korábbi feladataink alapján legalább 3 olyan kompetenciát összegyűjteni példákkal alátámasztva, amelyet hitelesen tudunk képviselni az interjún.
Olvass tovább!
Fizetetlen gyakornokság – igen vagy ne?
Hogyan sugározz pozitív benyomást állásinterjún?
Mi kell a munkavállalónak? Nem azzal csábítanak a cégek, amire a munkavállalók vágynak