Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az életednek több mint a felét az iskolapadban, tanulással töltötted. Most viszont eljött az ideje, hogy kinyiss egy újabb ajtót, és belépj a munka világába. Egyszerűnek tűnik, igaz? Sajnos azonban az átmenet, nem mindig megy úgy, mint a karikacsapás. Lesznek dolgok, melyek gyökeresen megváltoznak majd, és ezekhez bizony alkalmazkodnod kell. De ne ess kétségbe, íme, néhány jó tanács, melyek átsegíthetnek ezen az időszakon!
Az egyetemisták egyik legnagyobb kiváltsága a kötetlen és rugalmas napi időbeosztás. Szabadon állíthatod össze az órarendedet, úgy szervezheted a napod, ahogy neked a legkényelmesebb. Megengedheted magadnak, hogy hajnal 3-ig fent legyél, és ráérsz 10-kor felkelni. Emiatt is óriási váltást jelent, amikor a diploma megszerzését követően kilépsz a munka világába. A legtöbb helyen ugyanis szigorú munkarendben, reggel 9-től délután 5-ig dolgoznak.
Jó tanács: Próbáld meg hozzászoktatni magad ahhoz, hogy emberi időben fekszel le! Minimum 8 óra alvás szükséges, máskülönben nem fogod tudni frissen és hatékonyan végigcsinálni a napot.
A halogatás és lustálkodás lehet, hogy belefért a hallgatói életmódba, de a munkahelyeden biztos, hogy nem fogják tolerálni. Azelőtt a lustaság legsúlyosabb következménye maximum annyi volt, hogy becsúszott egy-két rossz osztályzat. A munka világában azonban könnyen elbocsátást vonhat maga után, ha hanyag vagy és szétszórt.
Jó tanács: Tanulj meg hatékonyan és pontosan dolgozni! Fókuszálj a feladatra, és igyekezz tartani a határidőket! Ha úgy érzed túl sok a tennivalód, és nem fogsz tudni végezni velük, inkább szólj a főnöködnek, így biztos nem lesz belőle probléma!
Az egyik legnagyobb különbség a szaktársaid és a kollégáid között, hogy míg az egyetemen Te dönthetted el, kivel barátkozol, addig a munkában törekedned kell, hogy mindenkivel jó viszonyt alakíts ki. Nem kell feltétlenül minden érzelmedet és törekvésedet megosztani másokkal. Bármennyire is szomorú, a versengés és az irigykedés létező dolgok.
Jó tanács: A munkatársaiddal egyszerre kell kialakítanod egy baráti és egy professzionális kapcsolatot. Ha van is olyan, akit annyira nem kedvelsz, azt sem kerülheted el, azzal ugyanis leronthatod a szakmai teljesítményed. Tanulj meg csapatban dolgozni, és légy toleráns!
Míg az egyetemen bármiféle ruhában megjelenhettél, addig a munkahelyen már kötöttebbek az öltözködési szabályok. Persze ez is eltérő lehet az egyes vállalatoknál, de azért a legtöbb helyen nem nézik jó szemmel, ha melegítőnadrágban vagy épp koktélruhában jelensz meg.
Jó tanács: Ügyelj rá, hogy a külsőd mindig szalonképes legyen! Ne csak a ruháid, hanem Te magad is! Ha kell, szerezz be néhány új ruhadarabot, amik jobban illenek a munkahelyed környezetébe!
Az élethelyzetek közötti váltás sosem egyszerű, azonban ha tudatosan készülsz rá, és odafigyelsz magadra, könnyedén fogod venni az új akadályokat. Megkönnyítheted a dolgodat azzal, ha részcélokat tűzöl ki magad elé, és folyamatosan monitorozod, hogy a megfelelő irányba tartasz-e. A sikerélmények ugyanis megújuló motivációt adnak, így segítségedre lehetnek a nehezebb időszakokban is. Ahogy Bill Gates mondta: „A program futtatása az igazi teszt. Megírod a programot, kipróbálod, és vagy működik, vagy nem.”