Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Ismét egy aktuális témát veszünk górcső alá, ez pedig a téli időszakban az öltözködés kérdése.
Valljuk be, ha ilyenkor kell állásinterjúkra menni, bizony okozhat némi fejtörést, hogy milyen ruházatot válasszunk – ami egyrészt „interjú-kompatibilis”, másrészt praktikus is, tehát nem fázunk meg benne.
Ha jobban belegondolunk, nem is olyan egyszerű mindkét szempontnak megfelelni. Gyakran tapasztalható, hogy sokan hibáznak ebben a kérdésben – ez egyes esetekben akár elutasítást is eredményezhet. Nézzük tehát, mik azok a tiltólistás darabok, amiket mindenképpen kerüljünk el a legnagyobb hidegben is!
Nem kérdés, hogy nagy havazások idején a hótaposó csizma a legpraktikusabb viselet, mégis azt javasolom, ne ezt válasszuk, ha interjúra kaptunk időpontot. Nagyon előnytelen megjelenést ad, komoly esélyromboló hatása lehet. A szegecses változat még rosszabb, agresszív benyomást kelthet viselőjéről. Ehelyett viseljünk inkább elegánsabb bőrcsizmát és tegyünk bele téli talpbetétet, ami a hideg ellen véd, a külső felületét pedig impregnáló spray/krém használatával védjük a beázás ellen.
Biztosak vagyunk abban, hogy karácsonyra sokan kaptak már ajándékba különböző aranyos sapkákat, sálakat, kesztyűket, amik nagyon jól melegítenek és humoros figurákkal tarkítottak. Állásinterjúra mégsem szerencsés viselni ezeket, mert egyrészt könnyen előfordulhat, hogy már megérkezésünkkor rögtön találkozunk az interjúztatóval és kínos helyzetbe kerülhetünk komolytalan megjelenésünk miatt. A mókás fejfedők könnyen tönkretehetik a frizurát is (pl. műszálas anyaguk miatt elektrosztatikussá válik hajunk és égnek áll). Ideális egyszerűbb szabású, elegáns sálat, sapkát, esetleg kalapot felvenni, ami nem mintás; ezen kívül fontos, hogy legyen természetes az anyaga – pl. pamut vagy gyapjú. A kesztyűre is ügyeljünk, maradjunk a klasszikus, ötujjas fazonnál, színe/fazonja legyen diszkrét, visszafogott.
Erről bizonyára mindenkinek a Bridget Jones című könyv/film ugrik be, amin mindannyian elmosolyodunk. És valóban: legyen bármilyen farkasordító hideg, semmiképpen ne vegyünk fel állat- vagy karácsonyi mintás pulóvert, mert könnyen nevetség tárgyává válunk. Ha nagyon hideg van, a blézer/zakó alá az ingen/blúzon kívül természetesen felvehetünk egy elegáns pulóvert, de egyszínű legyen és ne rikító árnyalatú – így elkerüljük, hogy szegény Mark Darcy sorsára jussunk és szakmai felkészültségünk helyett öltözékünk miatt jegyezzenek meg bennünket.
A téli időszak kedvelt viselete a steppelt tollkabát és a műszőrmével díszített ujjatlan mellény, hiszen mindkettő könnyű, praktikus ruhadarab és valóban nem fázik bennük az ember. Azonban az állásinterjú gyakorlatilag egy üzleti tárgyalásnak minősül, ahol igenis elvárt az üzleties megjelenés – még akkor is, ha megérkezéskor azt látjuk, hogy az ott dolgozók lazább szerelésben vannak. Válasszunk inkább egy klasszikus szövetkabátot, ami alá nagy mínuszok idején rétegesen öltözzünk fel – a korábban már említett szolid pulóver pl. ideális megoldás lehet.
Hölgyek gyakran és szívesen viselik az ún. cicanadrágot, akár nadrág alatt is. Valóban praktikus ruhadarab, különösen azok a fajták, amik belül meleg béléssel vannak ellátva. Azonban ne feledjük az örök szabályt: a leggings nem nadrág, tehát ne viseljük rövid blúzzal-felsővel. Tunikával már némileg jobb az összkép, de ez sem túl elegáns összeállítás, állásinterjúra nem javasolt. Kb. térdig érő ruha/szoknya alatt nyugodtan viselhetjük harisnyaként, de ez esetben is mellőzzük a mostanában oly divatos mintás verziót (pl. norvég vagy állatos motívumok).
A fenti tanácsokat megfogadva áthidalhatjuk a hideg időjárás okozta nehézségeket anélkül, hogy egy Michelin-gumibabára hasonlítsunk, vagy megfázzunk. Ha módunkban áll, menjünk inkább autóval az interjúra, vagy tervezzük meg az útvonalat internetes alkalmazások segítségével úgy, hogy minél kevesebbet kelljen gyalogolni. Extrém időjárás (pl. rendkívül erős havazás) esetén pedig nyugodtan kérjünk új időpontot az interjúztatótól, hiszen azt senki nem várja el, hogy testi épségünket kockáztassuk egy állás megszerzéséért.