Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Kérdésed lenne karrier témában, de nem tudod kinek tedd fel? Segítünk! Új rovatunkban Ulmer Szilvia Karrier Coach válaszol.
Kedves Szilvi!
Most szerzem meg a BA diplomámat az ELTE angol-filozófia szakán. Jelentkeztem mesterképzésre, de nem vagyok biztos benne, hogy szeretném folytatni az egyemet. Megfordult a fejemben, hogy fogom magam és elmegyek külföldre (elsősorban angol nyelvterületre) szerencsét próbálni. A nyelvvel nem lesz gond, de szakmám nincs, ezért nem tudom milyen lehetőségek várnak rám. Szerinted hogy járnék jobban?
Gabi
Kedves Gabi,
Mielőtt válaszolnék a kérdésedre először egy feladatot adnék Neked: Ülj le, vegyél elő papírt és tollat, majd fogalmazd meg mi az életcélod/céljaid.
Képzeld el magad 10-20-30 év távlatában, és írd le, hogy milyen munkát szeretnél végezni, milyen házban fogsz élni, család van-e körülötted vagy esetleg csak egy kutya :). Minél részletesebben írod meg ezt a listát, annál könnyebb lesz meghozni életed nagy döntéseit, hisz meglesz az iránymutatás ahová el kell jutnod.
Ha kész vagy a listáddal, nézd meg, hogy melyik lépés visz közelebb céljaidhoz. A terveidhez szükséges külföldi tapasztalat? Vagy inkább itthon képzeled el a jövődet egy kis cégnél? Esetleg saját vállalkozást vezetnél, amihez jó ha van más kultúrából szerzett tapasztalat, kapcsolati tőke?
Összességében én azt szoktam javasolni - igazodva természetesen a fentiekhez -, hogy ha van rá lehetőséged, akkor mindenképp próbáld ki magad külföldön! Ha nem arról van szó, hogy ki akarsz költözni, akkor elég lehet 1-2 év is a kint tartózkodásra, tapasztalatszerzésre. Mindenképp azt mondanám, hogy egy baráttal, vagy családtaggal menj ki, mert a kezdeti nehezebb napokat könnyebb úgy „átvészelni” ha van melletted valaki, plusz a költségeket is jobban el tudjátok osztani.
Országtól/várostól függ, hogy milyen munkát fogsz találni, de jó ha előre felkészülsz arra, hogy az itthon megszerzett diploma külföldön nem ugyanolyan értékű. Van olyan, hogy igazából nem is érdekli a leendő munkáltatódat, hogy Te diplomás vagy. Pont ezért, először nagy valószínűséggel nem is olyan munkát fogsz végezni, amit tanultál.
A jó hír viszont az, hogy a tőlünk nyugatibb régiókban - ha minőségi munkát végzel - sokkal könnyebben lehet feljebb lépkedni a ranglétrán, így akár 1-1,5 éven belül már menedzseri szinten dolgozhatsz.
Ha úgy érzed, hogy nem állsz még készen, arra, hogy belépj a nagybetűs életbe, és szeretnél még időt fordítani magadra, barátokra, akkor mindenképp maradj itthon és menj MA képzésre! Viszont ha így teszel, akkor azt javaslom, hogy levelezőn végezd el az iskolát, és mellette keress magadnak munkát. A legjobb, ha már a szakmádban lévő munkahelyet, vagy gyakornoki helyet találsz, hiszen így mire a kezedben lesz az MA-s diplomád, akkor már releváns szakmai tapasztalattal tudsz nekiállni munkát keresni.
Emlékezz, sokszor azért nem tudunk dönteni, mert összeroppanunk az elhatározás súlya alatt.
Ne aggódj emiatt, hiszen nincs rossz választás! Minden döntés, amit meghozol az életedben az az adott pillanat legtökéletesebb választása!
Sok sikert kívánok a jövőre nézve!
Ha kérdésed van karrier témában, keress bátran itt!
Üdv,
Ulmer Szilvia
Karrier Coach, Pályakezdők trénere
Tel.: 0630/632-40-14
Email: [email protected]