Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
„Elismerik és jutalmazzák a munkámat. Éreztetik, hogy fontos, amit csinálok és számítanak rám”- mondja Dénes Péter, aki 2015 júliusa óta főállású kollégája a P&G-nek. A gyakornokból fél év alatt laborvezetővé váló vegyészmérnökkel beszélgettünk a kiválasztásról, gyakornoki tapasztalatairól és szakmai kihívásairól.
Péter gyakornokként 2015 januárban kezdett dolgozni a cégnél, majd a hat hónap után ajánlatott kapott a folyatatásra is. Jelenleg az új vegyi üzem, a FAM analitikai labor vezetőjeként dolgozik. „Ez egy menedzseri felelősségi munkakör, ugyanakkor fontos részét képzik a technikai tudást igénylő feladatok is. Egyszerre van lehetőségem fejlődni szakmailag és vezetőként is” – foglalja össze jelenlegi feladatait Péter.
A fiatal szakember a BME Műanyag- és száltechnológiai mérnöki szakán éppen az MSc fokozatának megszerzése előtt állt, amikor 2015 őszén megismerkedett a Procter&Gamble-lel. „Kíváncsi voltam, milyen cégekhez adhatom be önéletrajzomat, ezért igyekeztem felmérni a lehetőségeimet. Nem akartam az utolsó félévben feleszmélni, hogy a jó helyek már mind beteltek, ezért kezdtem el foglalkozni már időben a témával. Mostani főnökömtől, Tündétől értesültem, hogy már folynak egy vegyi üzem indításainak előkészületei, így szívesen látnak vegyészmérnököket is. Az újonnan épülő gyár új kémiai technológiájának ötlete nagyon megtetszett. Részt vettem egy Open Night programon, ahol végül elhatároztam, hogy be is adom a jelentkezésemet, és meglátom, mit hoz a jövő” – idézi fel a kezdeteket.
Az első lépés egyszerű. A nemzetközi elvárásoknak megfelelően a P&G honlapján kell feltölteni az önéletrajzot és megoldani egy online tesztet. A kiválasztás ezt követően már személyesebb keretek között folyik. „ Úgy emlékszem, hogy a kérdéssor megoldását követően egy héten belül kaptam is választ, hogy be lehet jönni a céghez egy papír alapú teszt megírására. Nem tudtam mire számítsak. Kiderült, hogy alaptalan volt az izgalom, hiszen ugyan nyomás alatt és időre kellett dolgozni, de ezt az egyetem alatt már megszoktam, így nem jelentett gondot az alapvető logikai, szövegértési és matematikai feladatok megoldása”- mondja Péter. A helyszínen kitöltött teszt után pedig helyben kiderül, hogy sikeresen vizsgázott-e a jelölt vagy sem. Ha átment a szűrőn, következik az interjúidőpont egyeztetése. Mikor a személyes beszélgetésekről kérdezem, mosolyogva meséli: „Kaptam egy próba kérdéssort a HR-től e-mailben, hogy nagyságrendileg tudjam, hogy mire számíthatok. Kissé túlpörögtem a helyzetet, és kidolgoztam, mint egy egyetemi tételsort. Az interjún tulajdonképpen magamat adtam, és valós történeteket meséltem el, ehhez pedig nem kell annyi rákészülés.” A három körös beszélgetés során a pályázók találkoznak a HR-essel, egy menedzserrel, illetve gyakran a modulvezetővel is. Kicsit fárasztónak tűnhet a kiválasztási folyamat, de mivel nem kell hosszú heteket várni a visszajelzésre, hanem a végén akár azonnal ajánlatot lehet kapni, megéri.
Egyetem mellett nehéz dolgozni, ezt mindenki tudja, annak legalábbis, aki komolyan veszi a tanulmányait. A Procternél a felelősség az első pillanattól fogva nagy, így könnyen kutyaszorítóban találhatja magát az ember. A sulit és a munkahelyet egyszerre fókuszban tartani rendkívül nehéz, azonban Péter példája jól mutatja, hogy nem lehetetlen: „A hét négy napján 8 órában dolgoztam, egy napot egyetemen töltöttem, hogy a diplomamunkámat és a mérésimet befejezzem. A P&G-nél a munkaidő rugalmas, így ZH és egyéb ütközéseket ki lehetett védeni. Be kell tervezni a vizsgákat és a munkahelyi meetingeket, hogy ne üssék egymást!”
Kihívásból nincs hiány, ezt a fiatal vezető is megerősíti: „Minden gyakornok teljes értékű, főállású kollegaként dolgozik, és ugyanolyan felelősségteljes munkákat kap. Legtöbbször az új emberek egy projektet vagy megoldandó problémát kapnak a termeléssel vagy termelési rendszerekkel kapcsolatban. Ez abszolút kézzel fogható munkát és eredményeket jelent.” A projektmunka lezárásaképpen a gyakornokoknak angolul kell prezentációt tartani a felső vezetésnek (modul vezetőknek és gyárigazgatónak) az elvégzett munkáról és annak eredményéről.
A most induló üzemrészben dolgozni nagyon változatos munka. „A feladatom adott, a termelés indulásáig el kell indítanom az analitikai labort. Ez elég összetett feladat, hiszen mindent nekem kell ellenőriznem: megvannak-e a megfelelő emberek, eszközök, módszerek, anyagok és munkakörnyezet. Az új laboregységet működtető rendszerek kialakításáért, illetve meglévő rendszerek implementálásáért is én vagyok a felelős” – vázolja fel tennivalóit nagyvonalakban a július óta főállású munkatárs. Péter a cégnél töltött idő alatt már két alkalommal is meglátogatta a P&G kanadai testvérgyárát, ahol első kézből láthatta, hogy milyen technológiát fog üzemeltetni itthon, így nemzetközi példára támaszkodhat a komoly szakmai kihívás során.
A teljesítmény szempontjából korántsem mindegy, hogy milyen környezetben kell dolgozni. „Itt fiatal, segítőkész csapatba kerültem, a szakmámmal foglalkozhatok, illetve rengeteg olyan területen is fejlődhetek, amiről egy éve nem is gondoltam volna, hogy bármi közöm lesz hozzá. Nekem nagyon fontos az is, hogy a munkámat elismerik, jutalmazzák, éreztetik, hogy fontos, amit csinálok és számítanak rám” – emeli ki Péter.
Frissdiplomás, nagy munkabírású és önálló, motivált embereknek, akik tudnak azonosulni a feladatukkal, kiváló lehetőség, hiszen csak az „ownership” - azaz a tulajdonosi szemlélet - az, amivel előre lehet lendíteni egy projektet vagy problémamegoldást. Fontos, hogy azonosulni tudj a gyári safety és quality kultúrájával, mivel itt a gyárban (ahogy az egész P&G-nél) a biztonság és a minőség is kiemelt szerepet játszik.