Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Kezdő álláskeresőnek lenni egyáltalán nem könnyű. Mivel álláskereséssel kapcsolatos tantárgy még nem szerepel az iskolák tantervében, ezért számos nehézséggel találják magukat szembe a végzős hallgatók. Nézzük meg, melyek a leggyakoribb hibák és hogyan tudnánk ezeket elkerülni.
Sokan úgy gondoljuk, hogy a végzettségünk határoz meg bennünket és ez a legfontosabb tényező az álláskereséskor. Fontosabb ahelyett, hogy tudjuk közölni a munkáltatóval hogyan fejlődött a jellemünk az iskola által és milyen készségeket alakítottunk ki magunkban.
A legtöbbször az álláskeresők nem végeznek kutatást arról, hogyan kell megszerezni egy állást, és hogy milyen álláskeresési technikák vannak ezért sokkal több időt vesz nekik igénybe, amíg sikeresen megpályáznak egy pozíciót.
Nem csupán a cégről, hanem az adott iparági trendekből is érdemes felkészülni az interjúra. Például, ha egy gyógyszeripari cégnél szeretnénk elhelyezkedni, akkor érdemes tisztában lennünk a gyógyszerekre érvényes jogszabályokkal, aktualitásokkal.
Sokszor alulértékeljük a határozott, vagy részmunkaidős állásokat, pedig ezekkel is tapasztalatot szerezhetünk számos munkaterületen, beleláthatunk egy vállalat életébe, kultúrájába.
Sokan hisszük úgy, hogy csak olyan munkát tudunk elvállalni, ami illik a végzettségünkhöz és ezen okból kifolyólag csak olyan pozíciót is pályázunk meg. Koncentráljunk azokra a munkakörökre, amelyeket igazán szeretnénk, de ne korlátozzuk be magunkat egyetlen lehetőségre.
Kezdőként az első interjúkon még arra figyelünk, hogy elmondjuk, miért szeretnénk a munkát megkapni, nekünk miért lenne jó ott dolgozni, ahelyett hogy arról beszélnénk, hogyan tudnánk mi hozzájárulni a vállalat sikereihez.
Első alkalommal gyakran nem megfelelő öltözékben indulunk neki az interjúnak. Mindig gondoljunk rá, hogy az öltözékünk befolyásolja, hogy a környezetünk miképpen ítél meg minket, ekképp arra is hatással van, hogy komolyan vesznek-e minket vagy sem. Ha bizonytalanak vagyunk, akkor kérdezzünk rá olyan ismerősöknél, akik már többéves munkatapasztalattal rendelkeznek.
Kritikus pontja az interjúnak, hogy valakin látszódik-e, hogy lelkes. Ugyanis ha unottnak tűnünk, vagy látszódik, hogy jobb dolgunk is lenne, akkor az interjúztató nem fog minket komoly jelöltként kezelni. Ezért mutassunk lelkesedést ne csak a beszélgetőpartner iránt, de látszódjon, hogy felkészültünk a vállalatból és hogy valóban érdeklődünk a pozíció iránt.