Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az egyetem életünk legemlékezetesebb időszakainak egyike. Megnyílnak előttünk a nagyvilág kapui, hiszen számtalan külföldi ösztöndíj, gyakornoki program és jó hangulatú buli szegélyezi a mindennapokat. Minden adott a tanuláshoz és az élményszerzéshez. Sok mindent kipróbálhatunk, sok mindenbe belevághatunk. Viszont előbb-utóbb el kell döntened, hogy mégis mi szeretnél lenni, ha „nagy leszel”!
Mi az a hivatás/munka, amit teljes odaadással képes lennél végezni? Ha nem tudod biztosra a választ, pörgesd végig magadban, hogy mire vágytál kisgyermekként, majd miről ábrándoztál az iskolapadban! Talán vicces, de óvodában sokszor határozottabb elképzeléseink vannak, mint a pályaválasztáskor. Elbizonytalanodunk, amikor túl sok minden kerül abba a bizonyos mérlegbe. azonban igazán sikeres akarsz lenni, nem dolgozhatsz félgőzzel! A statisztikák alapján informatikusnak kellene lenned, de neked minden álmod, hogy valamilyen kreatív munkát végezz? Ne temesd el az álmaidat! Ki mondta, hogy nem válhatnak valóra?
Létszámleépítés a cégnél? A munkád már nem jelent kihívást? Vagy épp ellenkezőleg? Eleged van a versengésből és nyugisabb állásra vágysz? A jövőben bármelyik előfordulhat. Ahhoz, hogy képes legyél váltani, fontos, hogy több lábon állj! Sokszor halljuk az idősebbektől, hogy: „Ha újra kezdhetném…”. Előrelátó egyetemistaként jó, ha felkészülsz, hisz ez a „Bárcsak máshol, máshogy, mást!” sóhaj egyszer belőled is kitörhet. Ha van B-terv, az nem csak azért jó, mert már alapból több ajánlat közül szemezgethetsz, de a későbbiek során is, ha úgy adódik, könnyebben tudsz váltani. Tanulj nyelveket, építs kapcsolatokat! A suli mellett végezz tanfolyamokat, hisz sok hasznos dolgot nem tanítanak az egyetemen.
A rutinmunka, a monotonitás egy idő után fásultsághoz vezethet. De ha nem vagy elég tapasztalt és naprakész a szakmádban, akkor az előrelépés esélye minimális. Sajnos az egyetem sok esetben csak elméleti ismereteket ad, az igazi tanulás a munkahelyen kezdődik. A közhelyeknek is megvan a maguk igazsága: „Gyakorlat teszi a mestert”. Használd ki az egyetem adta lehetőségeket! Szerezz rutint, tapasztalatot tanulmányi versenyeken való részvétellel is!
Ahhoz, hogy sikeres legyél, nem kell feltétlenül „Jedi erővel” vagy bármilyen szuperképességgel rendelkezned. Az igazi profizmus megtalálni azt a hivatást, amire igazán alkalmas vagy. A kihívás az, hogy rájöjj, mi is az. Ahogy a párválasztásnál is az a legfontosabb, hogy olyan társat találj, aki mellett kiteljesedhetsz, a munkára vonatkozóan is igaz ugyanez. A kulcs, hogy megismerd önmagadat és a lehetőségeidet. Diákként érdemes a nyarat is kihasználnod! Gyakornokoskodj, vállalj diákmunkát! Minél több mindenbe belekóstolsz, annál jobban körvonalazódni fog benned, hogy mi az a feladatkör, ami a leginkább passzol a személyiségedhez, amiben a legtöbbet tudod kihozni magadból és a legnagyobb örömmel tölt el.