Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Több szakiskola és szakközépiskola diákjai már évek óta a gyakorlati hely és az iskola között ingáznak. Megnéztük, hogyan működik a duális képzés a gyakorlatban.
Duális szakképzés - így nevezik azt a képzési rendszert, amelyben a diákok elméleti képzését az oktatási intézmények, a gyakorlati oktatást pedig a cégek végzik, vagyis a szak- és szakközépiskolások tanidejük egy részét nem az iskolában, hanem az intézménnyel együttműködő cégnél töltik. A rendszer előnye, hogy a tanulók még azelőtt rengeteg szakmai tapasztalatot szereznek, hogy megszereznék a szakképesítést, ráadásul kapcsolatba kerülnek olyan cégekkel, ahol később el is helyezkedhetnek.
Az, hogy mennyi időt töltenek a cégeknél a diákok, képzési területtől függ: van olyan szakma, amelynek az elsajátítása több elméleti órát igényel, más képzések azonban gyakorlatközpontúak. „Általában a diákok a képzés 30 százalékát a gyakorlati helyen, 70 százalékát az iskolában töltik” – tette hozzá a marcali iskola igazgatóhelyettese. A szabályok szerint a tanulók napi hét óránál nem dolgozhatnak többet, cserébe viszont ösztöndíjat kapnak a cégektől, legalább havi 14 500 forintot.
„A munkahelyek szinte mindent megtesznek, hogy magukhoz csábítsák a diákokat” – mondta Kulcsár János. Az egyik - gyakorlati helyet biztosító - cég, a Marcaliban található Ziehl Abegg Kft. a kötelező ösztöndíjon felül még „ösztönző ösztöndíjat” is ad a jól teljesítő diákoknak, emellett mindenkinek ingyen biztosít étkezést és munkaruhát – így a diákok havi bevétele akár 40 ezer forintot is elérheti.
„A duális képzés nagy előnye, hogy a diákok az elméleti oktatás mellett valódi gyakorlatot szereznek, már a tanulmányaik idején, ennek a segítségével az iskola elvégzése után is könnyebben tudnak elhelyezkedni” – mondta Kovács László, a budapesti Gundel Károly Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakképző Iskola szakmai igazgatóhelyettese.
A Gundelben 2008 óta működik duális szakképzés. A budapesti szakiskola körülbelül 420 munkahellyel van kapcsolatban, a diákok már a 10. évfolyamtól elkezdik a szakmai gyakorlatot, az iskolában főként elméleti oktatás zajlik. A Gundel igazgatóhelyettese szerint sem nehéz gyakorlóhelyet találni, „a cégek szinte kapkodnak a diákokért” – igaz, ebben az is szerepet játszik, hogy minden tanuló után szakképzési hozzájárulást kapnak az államtól.
Úgy tűnik, a rendszer sikeres: egy, az iskolában végzett pályakövetéses felmérés szerint a diákok 25 százaléka a munkahelyén marad a gyakorlat vége után is.