Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az IVSZ (Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége) egyenesen a digitális gazdaságot nevezi meg Magyarország gazdasági és társadalmi kitörési pontjának. Jelenleg is 162 ezer munkavállaló dolgozik informatikusként, de ha a közvetetten érintett munkavállalókat is beleszámoljuk, akkor 400 ezer embernek biztosít munkát jelenleg az IKT szektor. Ezzel a digitális gazdaság súlya a magyar GDP 21%-át teszi ki. Ha csak a közvetlen hozzájárulást nézzük, akkor 3450 milliárd forintról beszélünk.
A hazai szoftver és szolgáltatás export 400 milliárd forint és évente 23%-al nő. Ha nem csak hazánkat nézzük, akkor elmondható, hogy az EU-ban jelenleg 1 millió informatikust keresnek, és ezek a számok az informatikai szektorban tapasztalható fizetésekkel egyetemben csak nőni fognak.
Pár éve még csak 10 ezer betöltetlen fejlesztői állás volt Magyarországon, mára viszont 22 ezer programozót keresnek hazánkban, mindezt úgy, hogy a kezdő programozók fizetése magasan veri a legtöbb, más szektorba érkező pályakezdő bérét és pár év tapasztalattal nem ritka, hogy egy fejlesztő bruttó milliós fizetést vigyen haza havonta.
Ezek után azt várhatnánk, hogy a hazai oktatás is hozzáfejlődik a piaci igényekhez, ám a hagyományos informatika szakos felsőoktatás átalakulása ennél lassabb folyamat. Nem tudja olyan gyorsan lekövetni a trendeket, mint azok a képzések, amelyek az elmúlt években megjelentek a piacon, és teljes mértékben az igényeknek megfelelően képeznek.
A Codecool programozó sulinál például a felsőoktatásnál sokkal gyorsabban, 18 hónap alatt szereznek a diákok jóval gyakorlatiasabb programozói készségeket. "Annyira hiszünk a saját módszertanunk eredményességében, hogy minden diákunknak állásgaranciát nyújtunk amellett, hogy a képzésünk teljesen utófinanszírozásos. Tanulóink egytől egyig jól fizető programozói állást kapnak a képzés végén, ami egyben jövőbiztos karrierutat is jelent" - nyilatkozta az iskola egyik vezetője, Boda József.
Ha beválik az IVSZ előrejelzése és sikerülne további IKT szakembereket képezni, akkor a jelenleg hiányzó 22 ezer informatikai állás további 60 ezer egyéb munkahelyet hozna létre és 1000 milliárd forinttal emelné a hazai GDP-t. Ha tehát még mindig gondolkozol, hogy milyen irányban képezd magad, akkor jó ha tudod, hogy az informatika nem csak a jelen, de a jövő szakmája is.
További információkért látogass el a Codecool honlapjára!