Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A legtöbb gyakornoki pozíció és állás megpályázásánál az önéletrajz mellett motivációs levelet is kérnek. Kérdés azonban: milyen is a jó motivációs levél, mit kell tartalmaznia, és hogyan egészítheti ki az önéletrajzot? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Az önéletrajzokhoz rengeteg sablont lehet letölteni az internetről. Mintát a motivációs levélhez is érdemes nézni, de ne essünk abba a hibába, hogy átmásolunk egy általános levelet, és azt egészítjük ki. A motivációs levél legyen egyedi. Arról szóljon, hogy miért az adott állást szeretnénk megpályázni, és milyen tapasztalatokkal, képességekkel rendelkezünk, valamint mit tudnánk mi hozzáadni az adott munkakörben a vállalat vagy az intézmény fejlődéséhez.
A tapasztalatainkról az önéletrajzunkban is írunk, ezért ne essünk abba a hibába, hogy a motivációs levelünk ugyanazt tartalmazza, amit a CV is. A motivációs levélnek éppen az az előnye, hogy itt ki lehet fejteni azt, ami az önéletrajzba nem fért bele. Előző munkahelyünkön milyen feladatokat láttunk el, milyen sikereink voltak, és azokat mely kompetenciáinkkal értük el? Itt bátran mesélhetünk ezekről, sőt kifejthetjük céljainkat is.
A felvi.hu egy szakembert is megkérdezett a témában: Molnár-Szabó Zsuzsa, a ProfiPower tanácsadója szerint a legfontosabb talán azt tisztázni, hogy a motivációs levél nem szükséges rossz, hanem komoly segítség ahhoz, hogy a megszerezni kívánt pozícióhoz közelebb kerüljünk. Tanácsadóként naponta olvas motivációs leveleket, és bevallása szerint bizony kevés olyannal találkozik, amely valóban hasznos információt tartalmaz a pályázó jelöltről. Pedig a jó motivációs levél komoly eszköz saját magunk értékesítésében. Ezen a pár soron is múlhat, hogy felkeltjük-e a vállalati HR-es vagy tanácsadó figyelmét vagy sem.
"Amennyiben úgy érezzük, hogy most csak arra van időnk, erőnk, hogy pár soros kísérőlevelet írjunk jelentkezésünk mellé, inkább ezt a megoldást válasszuk, mintsem az olyan motivációs levél írását, amely nem éri el a kívánt hatást” – javasolja a szakember.
A motivációs levél legfőbb célja, hogy nyomatékosítsuk, minket miért érdekel az adott állás, és talán még hangsúlyosabb az, hogy azokat a képességeinket és szakmai tapasztalatainkat részletezzük benne, melyek fontosak lehetnek a pozíció szempontjából – mondja a ProfiPower tanácsadója. A motivációs levél megírása előtt többször olvassuk el az álláshirdetést, és figyelmesen haladjunk végig az elvárásokon! Majd gondoljuk végig, hogy saját szakmai hátterünkből, illetve személyiségjegyeinkből melyek azok a tényezők, amelyek fontosak és relevánsak lehetnek az adott elvárással kapcsolatban! Molnár-Szabó Zsuzsa mindenképpen azt javasolja, hogy írjunk külön motivációs levelet minden egyes megpályázott pozícióhoz.