Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A nyomtatás egészen addig viszonylag unalmas tevékenység, amíg két dimenzióban csinálhatja az ember. A 3D-nyomtatás viszont iszonyatosan menő, hiszen bármikor készíthetünk magunknak süteménykészítő formákat, egyedi telefontokot vagy Star Wars-robotot. Meg is tettük.
Pár éve még nem sokan hallottak a 3D-nyomtatásról, mostanság viszont napi szinten kerülnek elő a hírek a technológiáról, ami szakértői előrejelzések szerint néhány éven belül több iparágat is forradalmasíthat.
Maga a 3D-nyomtató alapesetben egy hagyományos nyomtatóhoz hasonló méretű készülék, mellyel szinte bármilyen tárgyat elkészíthetünk, akár az otthonunkban is. Eltört egy apró műanyag alkatrész? Percek alatt ki lehet nyomtatni. Műanyag biztonsági másolatot szeretnénk készíteni kedvenc bögrénkről? Semmi probléma. Megtetszett a neten egy új szemüvegkeret? Minden további nélkül előállítható otthon. Talán ezekből a példákból is belátható: a gyártás, a forgalmazás és a kereskedelem hamarosan komoly átalakuláson mehet keresztül, például az olyan 3D-nyomtatóknak köszönhetően, mint amilyen jelen tesztalanyunk, a CraftBot Plus.
A gép igazi hazai sikertörténet. Néhány évvel ezelőtt összefogott néhány hazai szakember, és létrehozták a 3D-nyomtatásra szakosodott Craft Unique-ot. A cég első terméke a tavaly forgalomba került és világszerte ismertté vált CraftBot volt: ez az 1000 eurós, akár otthoni felhasználásra is kiválóan alkalmas 3D-nyomtató rövid idő alatt több mint ezer példányban talált gazdára. A vártnál is nagyobb siker egyik mellékhatásaként az alkotók befektetőt is találtak, így idénre elkészítették az eredeti masina utódját, a CraftBot Plust, melyből jövőre már ötezer darabot szeretnének eladni. És a legjobb az egészben, hogy ennek a 3D-nyomtatónak mind a fejlesztése, mind pedig az egyelőre még manufakturális jellegű gyártása Budapesten zajlik.
A CraftBot Plus egy 40x38x35 centiméter méretű, 14 kilogramm tömegű és többféle színben kapható kocka, melynek belsejében zajlik maga a csoda, a 3D-nyomtatás. A váz igen masszív kivitelű, fémből készült és ízléses indusztriális dizájnjegyeket visel magán. A masszivitás nem öncélú, ugyanis a maximális pontosság miatt a fejlesztők egy olyan vázat konstruáltak, mely még tartós és komoly igénybevétel esetén sem nyeklik-nyaklik.
Bal és jobb oldalt egy átlátszó plexin keresztül tekinthetünk be a gépbe, melynek elülső és felső szekciója teljesen nyitott, ugyanis elölről tudjuk kivenni magát a kész produktumot, felülről pedig a nyomtató "etetése" zajlik.
A készülék első üzembe helyezése hangyányit ugyan bonyolultabb, mint egy hagyományos papírnyomtatóé, de nem kell megijedni, minimális technikai affinitás elegendő a szakszerű beüzemeléshez. Első lépésben az alapanyagot tartalmazó tárcsát tartó szerkezetet két apró csavarral a helyére kell rögzíteni a vázszerkezet valamelyik oldalán, például a hátsón. Ezt követően a leginkább talán ruhaszárító-kötélhez hasonlítható alapanyagot át kell vezetni egy átlátszó műanyag csövön egészen a nyomtatófejbe. Majd jöhet a melegítés, és amikor a nyomtatófej hőmérséklete elérte a 215 Celsius-fokot, egy az érintőkijelzőn kiadott paranccsal be kell húzatni a helyére az alapanyagot. Ezzel tulajdonképpen üzemkész állapotba is hoztuk a gépet.
A feltekercselt műanyagot szépen lassan magába húzza a felforrósított nyomtatófej, ahol aztán megolvad az alapanyag, és az X-Y síkban mozgó fejből maximális precizitással a munkaasztalra kerül. A 3D-nyomtató rétegenként építi fel a kívánt tárgyakat, mégpedig oly módon, hogy ha elkészült egy réteg, akkor a munkaasztal mindig egy picit lefelé mozdul a Z tengely mentén. Munka közben nem ajánlott benyúlni a masinába, hiszen ott egyrészt forró, másrészt gyorsan mozgó alkatrészek találhatók. Amikor elkészült legújabb alkotásunk, nincs más dolgunk, mint leengedni egy kicsit a melegített fém tárgyasztalt, melyről aztán viszonylag könnyedén leszedhető a kész remekmű, ami maximum 25x20x20 centiméter méretű lehet.
A cikk további részét ide kattintva olvashatja!