Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Csokis fánk vagy natúr joghurt müzlivel? A balhés macsó, a csendes jófiú? Munka vagy tanulás? Magas fizetés vagy izgalmas feladatok? Nem mindig egyszerű a számunkra legjobb döntést meghozni. Adunk pár tippet, hogy könnyebb legyen.
Életünk során rengetegszer állunk válaszút előtt. A kérdések pedig sokszor nagyobb súlyúak, mint, hogy mit nézzünk meg a moziban. Ahhoz, hogy reális kép álljon össze a fejedben, – ami a megalapozott döntés előfeltétele – minden fontos információmorzsát be kell gyűjteni és a kirakósban a megfelelő helyre illeszteni. Ha például dilemmázol, hogy BSc diplomád kézhezvételét követően rögtön munkába állj, vagy elvégezz egy mesterszakot, nem árt alaposan körülnézned. Térképezd fel, milyen lehetőségeid vannak jelenlegi képesítéseddel, valamint, hogy céljaid elérését mennyiben segítené elő tanulmányaid folytatása. Sokszor azért bánjuk meg későbbiekben a döntésünket, mert nem szánunk elegendő időt a probléma körüljárására.
Nem tudsz dűlőre jutni, hogy befektetési bankár legyél vagy grafikus? Egy képzeletbeli mérlegbe pakold bele, hogy mi az, ami az egyik, és mi az, ami a másik mellett szól. A magasabb fizetés melyik serpenyőbe kerül? És a kötetlenebb munkafeltételek? Hova tartoznak az élvezetesebb feladatok? Az, hogy merre billen végül a mérleg, segíthet a választásban.
Előfordulhat, hogy azért nem hozunk meg egy döntést, mert félünk az elénk gördülő akadályoktól. Ugye veled is volt már olyan, hogy azért nem vágtál bele valamibe, mert elriasztott a kudarc, a kényelmetlenségek vagy a komfortzónából való kilépés lehetősége? Ilyenkor inkább elfogadjuk az unalmasnak ígérkező irodai munkát, minthogy belevágjunk saját vállalkozásunkba. Mielőtt véglegesen lemondanál az álmaidról egy kevésbé kockázatosnak tűnő út miatt, gondold végig, mi okoz neked nagyobb örömöket! Felvonó segítségével feljutni egy lankás sípálya tetejére, vagy megmászni a Himaláját és kitűzni a csúcsra a zászlót?
Kérd ki családtagjaid, barátaid véleményét is! Ha többféle látásmódot megismersz, az hozzásegít ahhoz, hogy kikristályosodjon a sajátod. Valamint mondd nekik, hogy tegyenek fel kérdéseket! Nem válaszolhatsz „nem tudom”-mal! Ez egyrészt jó önismereti gyakorlat, másrészt olyan szempontokra is rávilágíthat, amik magadtól eszedbe sem jutottak volna. A jó döntés sokszor a helyes kérdések megfogalmazásán múlik.
Vagy hallgass zenét, egyél meg egy áfonyás muffint, esetleg fuss néhány háztömbnyit. A lényeg, hogy egy időre halkítsd le a fejedben kattogó fogaskerekek hangját, nyomd be az off gombot, csavard ki az újabb és újabb érvekre rávilágító izzókat! Agyunknak szüksége van időre,feldolgozni a történéseket és a problémákat. Minél agresszívebben követeljük magunktól a megoldást, annál könnyebben hozunk rossz döntést. Furcsán hangzik, de a tudattalan gondolkodásnak igenis fontos szerepe van abban, hogy végül a legjobb utat válasszuk.
Ne halogasd sokáig a döntést! Hisz úgyis el kell vetned a kockát. Ha úgy érzed, hogy egyszerűen képtelen vagy valamelyik lehetőség mellett elkötelezni magad, a legfontosabb, hogy kiderítsd, mi lehet ennek az oka. Talán szorongsz, hogy nem fognak értékelni mások? Félsz az akadályoktól? Nem vagy biztos önmagadban? Esetleg maximalista vagy és elérhetetlenül magas a mércéd? Találd meg az okot, majd lépj előre!