Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Örök kérdés, hogy milyen is a jó önéletrajz. A CV-írási trendek folyton váltogatják egymást, a különböző tanácsadók, szakértők véleménye eltérő, és a HR-esek időbeosztása, bírálási technikája sem azonos. Egy vélemény azonban állandó: szakmai önéletrajzunk minket képvisel, ezért a legnagyobb figyelemmel és körültekintéssel kell elkészítenünk, pláne, hogy a kiválasztási folyamat első lépéseként ezzel kell meggyőznünk a HR-eseket, hogy meghívót kapjunk a következő fordulóba!
Egy 2012-es felmérés szerint (ami 30 professzionális toborzó 10 napos megfigyelése alapján készült) a szakemberek mindössze hat másodperc alatt döntik el, hogy az adott CV alapján a jelentkező tovább jut-e vagy kiesik a versenyből. Ezért nagyon fontos, hogy egy jól strukturált, áttekinthető, logikusan felépített és az adott állásra szabott, felesleges információktól és hibáktól mentes munkát adjunk ki a kezünkből.
A szemdetektoros kutatás eredménye azt mutatja, hogy az idő 80%-át az alább részek vizsgálatával töltik:
- név,
- korábbi pozíció kezdésének és végének dátumai,
- jelenlegi pozíció és cég (dátummal együtt), illetve
- elvégzett iskolák/képzettség.
Sikerünket elősegíthetjük, ha
a) munkahelyi tapasztalatunkat és tanulmányainkat időrendi sorrendbe állítjuk, kezdve a legfrissebbel;
b) kiemeléseket használunk, hogy megkönnyítsük a bíráló dolgát és oda tereljük a figyelmét, ahova mi szeretnénk;
c) figyelmet fordítunk az állásfelhívásban szereplő kulcsszavakra, pl. ha kiemelkedő Excel-ismeretet várnak el tőlünk, ne a Microsoft Office-t hangsúlyozzuk, hanem konkrétan az Excelt és csak másodsorban magát az egész csomagot.
Az iparági tapasztalat meglétére nagy figyelmet fordítanak a kiválasztás során, ez óriási előnyt jelent. Az elfoglalt HR-es tudatosan végigfutja a kapott munkákat és gyorsan dönt. Fontos szempont azonban, hogy friss legyen. Hiába dolgozott valaki az adott területen 5-10 évet, ha az még a 90-es években történt: a gyorsan változó körülmények és elvárások miatt ezek ideje is lejár egyszer.
És ami egy folyton visszatérő, de mégis oly sokszor elhanyagolt pont: külalak és helyesírás! Ez az, aminek milyensége azonnal szembetűnik, és kialakítja az első benyomást a szerzőjéről! Ráadásul a legkönnyebben korrigálható rész: elküldés előtt olvasd át többször, mutasd meg másoknak is, csiszold tökéletesre!