Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Ki ne ismerné a hosszú vizsgaidőszak emberpróbáló kihívásait, amikor napokat, heteket tölt az ember az íróasztala fölé görnyedve, egyedül, éjszakába nyúlóan a jegyzeteivel?! Télen ráadásul korán sötétedik, hideg van és az ágy annyira hívogató: nagy kihívás ilyenkor ébren maradni és hosszasan tanulni. Semmi sem lehetetlen! Ha Te is éjszakai bagoly vagy, és ki akarod használni a nyugodt estéket, íme, néhány tipp, amely segíthet!
Sokan az ébren maradást kávéval vagy fekete teával próbáljuk megnyújtani, de talán kevesen tudják, hogy a zöld tea sokkal hatásosabb nedű. Jótékony hatása bizonyított, de nemcsak betegségmegelőzésre és fogyókúrára javasolt, hanem élénkítő szerként is kiváló. A kávéval ellentétben hatása lassabban, fokozatosabban jelentkezik és tovább kitart, így a szervezetet sem terheli meg. Amellett, hogy elűzi az álmosságot, szellemi frissességet nyújt: tiszta gondolatokkal, éberen lehet mellette tanulni.
Nagyon fontos figyelnünk arra, hogy legyen elegendő friss levegő a szobában. Óránként-két óránként érdemes kiszellőztetni egy kicsit, hogy az agyunk elegendő oxigénhez jusson. A téli időszakban a beáramló csípős hideg felpezsdíti az embert, és nem hagyja, hogy elbóbiskoljunk a kellemes melegben.
Bár sokszor érezzük úgy, hogy ebben az időszakban a sport nem fér bele. Nem lehet eleget hangsúlyozni: nagyon fontos, hogy néha mégis felálljunk. Akár menjünk ki a szabadba futni egyet, hogy kitisztuljon a fejünk, beinduljon a vérkeringésünk, és egy kicsit kikapcsoljunk. Ha hosszabban nem is érünk rá, egy 10 perces terpesz-zár ugrás vagy guggolás, fekvőtámasz bele kell, hogy férjen egy napba; és utána könnyebb folytatni a monoton feladatokat is.
Embere válogatja, de általánosságban elmondható, hogy sem korgó gyomorral sem teli hassal nem megy jól a koncentrálás. Az utóbbi ráadásul még el is álmosít. Úgyhogy érdemes inkább többször kisebb adagot enni a tanulós időszakban.
Megnyitott közösségi oldalak és online magazinok, hírportálok mellett bizony igen kevés energia marad a jegyzetekre. Könnyen elcsábulunk és észrevétlenül eltelnek az órák anélkül, hogy egyetlen diát is haladtunk volna a kiadott tananyagban. Ezért jobban tesszük, ha minden, éppen a tanuláshoz közvetlenül nem szükséges oldalt bezárunk és elfelejtünk egy időre.
Érdemes tudatosan nekilátni a tanulásnak és előre kijelölni a szüneteket. Így kalkulálni tudunk az időnkkel, a megtanulandó anyag mennyiségével, és nem úszik el a napunk az internet böngészésével. Pihenésképpen jobban tesszük, ha inkább mozgunk egy kicsit, iszunk egy pohár vizet, vagy eszünk valamit, ahelyett, hogy továbbra is egyhelyben maradva elolvassuk a híreket vagy végigpörgetjük a Facebook oldalunkat.
Sokszor segítheti az ébren maradást, ha nem a kényelmes fotelben eldőlve vagy a puha ágyban próbálunk tanulni, hanem egy keményebb széken, egyenesen ülve. Így mégis csak kisebb a csábítás, hogy ott helyben lecsukjuk a szemeinket és elszenderedjünk.
Hatékony módja a tanulás megkönnyítésének a különböző motiváló „szabályok” kitalálása. Könnyebb kitartani, ha tudjuk, hogy például a 200. oldal után eszem egy Túró Rudit, vagy tartok tíz perc pihenőt a konyhában beszélgetve a lakótársakkal.
Tapasztald ki, Neked mi is a legmegfelelőbb: a sok kicsi szünet, vagy ha csak ritkábban állsz fel az asztaltól, de akkor hosszabb időre. Az segít, ha zenét hallgatva jegyzetelsz, vagy néma csendben visszamondod a tanultakat. Az apró kis trükkök és szabályok megkönnyítik a vizsgaidőszak hosszú éjszakáit!