Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Megannyi biztató laboratóriumi tesztelés után végre valós körülmények között is kipróbálták, mit tud a wifi leváltására esélyes fényalapú adatátviteli kommunikáció, a lifi. Az eredmény több, mint biztató.
A lifi névre hallgató technológiáról mi is beszámoltunk már párszor, eddig azonban csak kutatások eredményéről és laboratóriumi tesztekről volt szó. Most azonban életszerűbb körülmények között is kipróbálták a technológiát: az észt Velmenni nevű startup hazája fővárosában, Tallinnban irodákban és ipari egységekben már javában próbálgatja, mire is képes a lifi.
A Yahoo beszámolója szerint valódi körülmények között működő lifi-hálózaton 1 Gbps adatátviteli sebességet is sikerült elérni, ami több mint 100-szor gyorsabb a jelenleg otthon használt wifi-hálózatok sebességénél. (A 802.11ac wifi-technológia elméleti sebessége ugyan 1 Gbps, de a gyakorlatban ezt messze nem lehet elérni vele.)
A látható fényen alapuló technológiát az Edinburghi Egyetem kutatói fejlesztették ki, akik nemrég egy újabb adag befektetést is kaptak, így a tervek szerint két-három éven belül el lehet kezdeni a lifi kereskedelmi forgalmazását.