Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A siker nagyritkán pottyan csak úgy, bármiféle erőfeszítés nélkül az ölünkbe. Fiatal felnőttként meg kell tanulnunk, hogy ha szeretnénk elérni valamit, azért nekünk kell megdolgozni. A mi kezünkben van az irányítás, ám ez hatalmas felelősséggel is jár. Jó esetben, mire megszerezzük a diplomát, már kristálytiszta képünk van arról, hogy mivel is szeretnénk a kenyerünket keresni. Ehhez azonban nagyon fontos a tudatosság, melyhez elengedhetetlen, hogy feltegyük magunknak a megfelelő kérdéseket, mindközül a legfontosabbat: milyen is számunkra az álom munka?
Sokan foglalkoznak ezzel a témával, és számos kezdeményezés indul, melyeknek az a célja, hogy segítsék a fiatalokat a jövőjük tervezésében. A különböző karrierprogramokban gyakran kikérik ismert, sikeres magyar vállalkozók véleményét is, hogy a történetükből motivációt meríthessen a következő generáció. Az ELTE Virtuális Állásbörze keretein belül megvalósuló Siker-Karrier-Tudatosság meetup-on is erről beszélgetett Ács Gábor (Forbes), Gyurkovics Attila (Parapark), Orosz Gyöngyi (Hősök tere) és Szabó Dávid (Miutcánk.hu). Az esemény során megtudhattuk, hogy mi kell ahhoz, hogy egy kezdeményezés sikeressé válhasson, és milyen tanácsokkal szolgálhat az, aki már bejárta a sikerhez vezető rögös utat.
Szabó Dávid, a Miutcánk közösségi oldal egyik alapítója számára a tökéletes munka öt fontos kritériumnak felel meg: „Lényeges, hogy ki lehessen élni benne a kreativitásunk, hogy a fenntarthatósággal foglalkozzon, hogy lehessen vele utazni, csapatban dolgozni, és persze pénzt is keresni.” Természetesen nem kell feltétlen mindenben egyetérteni vele. Személyenként eltérhet, hogy ki mit tart a legfontosabb szempontnak. A lényeg, hogy elgondolkodjunk, számunkra mi a legmegfelelőbb.
Habár sokaknak van ötlete, elképzelése a jövőjét illetően, mégis valamiféle külső jelre, indíttatásra várnak, mivel bátortalanok vagy félnek a kudarctól. Ezt megerősítette a következő felszólaló is. Orosz Györgyi, a Hősök Tere kezdeményezés vezetője szerint a legtöbben ott követik el a legnagyobb hibát, hogy mástól várják a megoldásokat és nem mernek belevágni az ötleteik megvalósításába. Hangsúlyozta, hogy „igen is ér hibázni! Ugyanis a hibákból lehet a későbbiekben építkezni, ezekből lehet tanulni. „Ha nem lépsz ki a komfortzónádból, akkor lehet, hogy soha nem fogsz elbukni, de nagy sikereket sem fogsz elérni.”
Természetesen senki nem azt várja egy huszonéves pályakezdőtől, hogy az egész életét tervezze meg előre. Nem a következő ötven évet kell kigondolni, csupán a következő ötöt. Gyurkovics Attila, a ParaPark kitalálója, ezt a következő hasonlattal szemléltette: „Ha valaki egy gourmet éttermet szeretne nyitni, először egy büfét kell produkálnia, hogy bizonyítsa, el tud készíteni egy szendvicset, hogy rendelkezik a megfelelő képességekkel.” Ha az alapokban már tapasztalatot szereztünk, utána jöhet a mestermű elkészítése. Így van ez a karrierépítésben is: nem árt először alkalmazottként kipróbálni magukat, egy már jól működő vállalkozás részeként, így rengeteget tanulhatunk, és okosabbak leszünk, ha majd belevágunk nagy ötletünk megvalósításába.
Összefoglalva a jövőnk tervezésében nagyon fontos a tudatosság, és az, hogy már az egyetemi évek alatt gondolkodjunk azon, hogyan tovább a diploma után. Hasznos, ha részt veszünk ilyen rendezvényeken, hiszen nem csak, hogy motiválhatnak minket mások történetei, de bátorságot is meríthetünk belőlük, valamint tanulhatunk is a kudarcaikból. Ne feledd, a siker tervezhető!