Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A Bloomberg a napokban egy érdekes cikket hozott le, amelyben a sportprogramozás világába enged rövid betekintést annak egyik legjelesebb szereplőjén keresztül.
Az írásban Gennagyij Vladimirovics Korotkevics, egy fehérorosz csúcsfejlesztőn, valamint a Facebook idei Hacker Cup eseményén keresztül mutatják be, hogy milyenek is napjaink legsikeresebb sportkóderei és a versenyek, amiken megmérettetik magukat.
A jelenleg alig 21 éves fiatalembert a világ legjobb programozójának tartják, és egyben az egyetlennek, aki abból él, hogy programozási versenyekre nevez be, majd persze megnyeri azokat. Korotkevicsnek ebben nagy gyakorlata van, hiszen kerek egy évtizede - 11 éves kora óta - vesz részt ilyen, különböző szervezetek és cégek által szervezett versenyeken. Eredményességét jól jellemzi, hogy 2007 és 2012 között hat éven át zsinórban minden alkalommal ő vitte el az aranyérmet a Nemzetközi Informatikai Olimpián, de idén és tavalyelőtt az ACM a világbajnokságoknak megfelelő Nemzetközi Programozóversenyén is sikerült első helyen végeznie. A Codeforces nevű kompetitív programozási eredményeket nyilvántartó weboldal ranglistáján szintén az első helyen szerepel. A cikk szerint ezen sikereit leszámítva Korotkevics gyakorlatilag pont ugyanolyan, mint szinte minden, a Hacker Cup-ra érkezett versenytársa. Ezek szinte kizárólag fiatal férfiak, mind hasonló hajviselettel, "kopott ruházattal" és olyan nyegle testalkattal, amihez képest "Mark Zuckerberg egy Adonisznak tűnik" - írja a cikk.
A versenyre mindannyian előválogatók után kerültek be, és azért jöttek el, hogy minél gyorsabban és jobban oldják meg a feladványokat. Ezek a hétköznapi ember számára egyszerűnek tűnő dolgok, mint pl. egy optimális út megtalálása két pont között vagy egy terület kicsempézése egy adott mintával - de amik megoldása persze minden esetben átfogó matematikai és algoritmikai ismereteket igényel, és egyedi megközelítésmódot a sikeres megoldáshoz. Amikor végre megkezdődik a verseny, ennek a kívülállók számára gyakorlatilag semmi észlelhető jele nincs. A versenyzők ugyanis semmi látványosat nem kezdenek el csinálni, sőt, inkább elcsendesednek, amint mindannyian elkezdenek gondolkodni a problémák megoldásán. Az egyetlen észlelhető fejlemény akkot következik be, amikor valamelyikük benyújt egy megoldást az egyik feladatra. Ekkor ugyanis a teremben lévő nagy kijelzőn megjelenik az illető neve, valamint az, hogy melyik problémára és mennyi idő alatt szolgáltatott megoldást. A táblázat ugyanakkor nem mondja meg, hogy a benyújtott megoldás helyes volt -e - ez kizárólag csak a verseny végén fog kiderülni, és persze alapvetően határozza majd meg (az idővel együtt), hogy ki melyik helyen fog végezni.
A verseny menetéről és a rajta résztvevő kóderek viselkedéséről szóló izgalmas beszámolót teljes terjedelmében itt lehet elolvasni.