Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A kiválasztási folyamat egyik végső, de nagyon fontos állomása a fizetésről való egyeztetés. Pályakezdőként talán riadtabban állhatsz a témához, de alapos felkészüléssel különösebb izgalmak nélkül vészelheted át a bértárgyalást! Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítségedre lesznek érdekeid érvényesítésében.
A legtöbb cégnél a kiválasztási folyamat legvégén kerül elő a bérezés kérdése. Azonban előfordulhat, hogy már az önéletrajzban vagy a legelső találkozáskor kérik tőled a fizetési igényed. Hogy ne érjen váratlanul, alapvető feladat:
Fontos, hogy képben legyél elsősorban az azonos iparágban, vagy azonos pozícióban dolgozók bérezésével. A leghasznosabb információkat az adott vállalatnál lévő ismerősöktől vagy hasonló feladatkörben tevékenykedő baráttól lehet beszerezni. Ha nem ismersz ilyet, akkor böngéssz az interneten a KSH adatsorai, gazdasági elemzések, tematikus lapok cikkei között. Ez nem csak az általad is reálisan elvárható fizetést segít meghatározni, hanem magabiztosságot is ad, amely profizmust fog sugározni rólad leendő munkáltatóid felé. Egy apró trükk az összeg meghatározásához:
A sáv rugalmasságot fejez ki, amit a tárgyalófél legtöbb esetben értékel. Kijelölsz két olyan pontot, amelyen belül – bár alkuba bocsátod a kérdést, de – legrosszabb esetben is azt kapod, amelyet te magad elfogadhatónak tartasz. Vigyázz:
A túl alacsony ár önbizalomhiányt, önmagad és képességeid alulbecsülését jelzi, míg a túl magas összeg irreális, tájékozatlan embert sejtet. Ne feledd:
Plusz 5 ökölszabály, amit mindig tarts észben: