Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Bár egy jó diploma sokat ér a magyar munkaerőpiacon, nagy kérdés: elegendő-e ez az álláskereséshez? A legtöbb munkáltató szakmai tapasztalatot is kér, hiszen egy szakmát nem lehet csupán az iskolapadban elsajátítani. Aki már kipróbálta magát a gyakorlatban, nagyobb eséllyel indul el a munka világában.
Az egyetemi vagy a főiskolai évek alatt könnyen eshetünk abba a hibába, hogy azt gondoljuk, elegendő a tanulmányainkra összpontosítani, a jó jegyekért dolgozni, a többi majd jön magától. Az azonban, aki eközben már gyakornokoskodik, előnyt szerezhet. Bepillantást kaphat a szakmába, kipróbálhatja és elmélyítheti tudását, fejlesztheti készségeit és képességeit – kommunikáció, csapatmunka stb. –, illetve kapcsolatokat is építhet. Az már csak hab a tortán, hogy közben gyakorolhatja az állásinterjú szituációját, és később beírhatja az önéletrajzába a korábbi tapasztalatait, megmutatva: ő az egyetemi évek alatt sem ült a babérjain, és már akkor is pontosan tudta, mivel szeretne foglalkozni.
Magyarországon a diploma értéke kiemelkedően nagy, melyet az is bizonyít, hogy gyorsan – átlagosan négy hónap alatt – munkát lehet találni vele – tudtuk meg Nagy Zoltántól, az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. Felsőoktatási Osztályának osztályvezetőjétől, aki a XIV. Felsőoktatási Média Konferencián beszélt többedmagával erről és a felsőoktatásból a munka világába való átmenetről. Mint mondta: nem az embert adja el a diploma, hanem az ember adja el a diplomát, aki pedig többet vállal, az könnyebben el tud helyezkedni és magasabb bérre számíthat.
De mi is az a több? Például a tapasztalat, amelyre Hajdu Zoltán fejvadász, a Smart Staff Kft. ügyvezetője is felhívta a figyelmet ugyanezen a konferencián. Mint mondta: hogy ki hol végzett, kevésbé számít, mint az, közben hol dolgozott, hol kóstolt bele a való életbe. Hangsúlyozta: a Google bizonyos csoportjaiban a munkavállalók 14 százaléka nem diplomás. Hogy akkor mi alapján választanak? Elsősorban az attitűdöt, a kitartást és a tapasztalatot nézik.
Ha már eldöntöttük, hogy belevágunk, jön a kérdés: hol találhatjuk meg a nekünk való munkát? Sok esetben a felsőoktatási intézményünknek is vannak olyan együttműködései vállalatokkal, hivatalokkal, amelyek keretében tudnak fogadni hallgatókat gyakornoki programjukba. Ha nincs olyan, amelyik számunkra megfelelő vagy szimpatikus lenne, az álláshirdetések között is körbenézhetünk, mert egyre több gyakornoki pozíciót hirdetnek meg ezeken az oldalakon, fórumokon is. Nem érdemes kihagyni a keresés során a közösségi médiát sem, ahol szintén szembetalálkozhatunk a minket érdeklő ajánlattal, vagy érdeklődhetünk ismerőseink körében is. Előfordulhat azonban az, hogy pontosan tudjuk, hová szeretnénk bekerülni, csak éppen nem hirdettek helyet. Ebben az esetben sem érdemes azonnal feladnunk. Az önéletrajzunkat elküldhetjük levél kíséretében, amelyben érdeklődünk, fogadnának-e minket, és megírjuk, miért éppen rájuk esett a választásunk.
Ha nem találunk megfelelő gyakornoki helyet, önkéntességet is vállalhatunk. Az önkéntes munka szintén nem csak az önéletrajzban mutat jól. Általa ugyanúgy fejleszthetjük készségeinket, mint a gyakornokság során. Sőt akár új oldalunkról is megismerhetjük magunkat, megszokott környezetünkből kilépve, új szituációkban kipróbálva képességeinket.