Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Levél a nagymamának? Menni fog! Facebook üzenet a havernak? Semmi gond! Irtó személyes bejegyzés a naplóba? Pipa! És azt tudod, hogy ezekből mit fogsz hasznosítani egy hivatalos e-mail során? A helyes válasz: úgy nagyjából semmit.
Mindegy, hogy munkakereső vagy, netalán diákmunkásként esetleg már főállásban dolgozol, szinte minden esetben napi szinten fogsz hivatalos leveleket küldözgetni kollégáknak, a főnöködnek vagy partnereknek. Hogy biztosan ne szerezz rossz pontot néhány szerencsétlenül megfogalmazott üzenettel, nem árt néhány dologgal tisztában lenni. Íme, egy öt pontos e-mail írási kalauz:
A Gmail okos és szól, ha elfelejtetted kitölteni a Tárgy mezőt. Sőt, kétségbeesve kér, hogy legalább egy címzettet adj meg. Na de ez ne nyugtasson meg, igenis légy alapos! Praktikus funkció a Titkos másolat is, amelyet többek között arra is használhatsz, hogy te is megkapd az elküldött üzenetet, így végleges formában olvashatod, mi is ment ki a kezeid közül.
Azzal biztosan te is tisztában vagy, hogy nem tanácsos olyan típust és színt használni, amellyel komolytalannak tűnhetsz az olvasó szemében. Ám ezeken túlmenően, saját malmodra hajthatod a vizet egy jól eltalált betűstílussal. Pluszponttal indulsz, ha a motivációs leveledet a megpályázott állást hirdető cég arculatához igazítva készíted el. Így egyből egy szimpatikus és jól felkészült ember benyomását kelted majd.
Ide tartozik a tagolás, a helyesírás és a szóhasználat, de ezeken kívül is próbáld egyedivé varázsolni az üzenetedet. Igaz, a határok nem túl szélesek. Például egy motivációs levélnél, ha jól csinálod, könnyen elérheted, hogy a leendő munkaadóid emlékezetükbe véssenek… Már csak arra kell törekedned, hogy ez pozitív irányban történjen. Ilyen lehet egy ötletesen megfogalmazott bemutatkozó, vagy akár egy bizakodó, optimista hangvételű befejezés.
Célszerű szignót készíteni, ami az általad írt leveleid végén automatikusan megjelenik. A neved alá kerülhetnek az elérhetőségeid, a pozíció, amit betöltesz, illetve a cég neve, ahol dolgozol. Amennyiben munkát keresel, gondolj arra, hogy a kézjegyeddel is eladhatod magad. Légy kreatív! A begépelt név alatt akár egy kézi aláírás is szerepelhet, vagy egy odaillő kiskép rólad. Jó ötlet lehet egy hivatkozás elhelyezése is. Itt persze nem egy 9gag-es posztra kell gondolni, hanem például egy LinkedIn profilra.
Na jó, meg a tudás, de azt tartogasd későbbre. Van, hogy a hibák nem tűnnek fel egyből. Még néha második blikkre sem. Azért érdemes nem egyből a ketchupba csapni, mert ha előbb magadnak küldöd el az e-mailt, lehetőséged van még az utolsó előtti pillanatban kijavítani az addig észre nem vett bakijaidat.
A végére pedig a legfontosabb: okosan az e-mailekkel, légy szigorú önmagaddal és a munkáddal… ezzel segítheted legjobban a saját fejlődésedet a munkaerőpiacon.