Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Nem lehetnek egyformák, mert egész másra valók.
Egyre többen mondják, hogy az önéletrajz kimegy a divatból, és átveszi a helyét a jóval izgalmasabb LinkedIn-profil, de amíg ez a jóslat valóra nem válik, érdemes tisztában lenni azzal, milyen különbség kívánatos a kettő között. Látszólag nem fontos, hogy nagy legyen a differencia, hiszen mindkettő az álláskeresővel kapcsolatos legfontosabb információkat tartalmazza (képzettség, tapasztalat, eddigi munkahelyek stb.), ám mivel gyökeresen eltérő jellegű médiumokról van szó, másképpen kell kommunikálniuk. Miben különbözzön tehát a LinkedIn-profil és az önéletrajz?
1. Az önéletrajz esetében ajánlatos, hogy csak 1-2 oldalas legyen, ennél többet nem sok HR-es hajlandó átfutni. A LinkedIn jóval nagyobb szabadságot ad, és a felhasználónak kevésbé esik nehezére egy hosszabb, részletes profilt végiggörgetni, mint egy terjedelmes Word- vagy PDF-dokumentummal bajmolódni.
2. Más illemkódex vonatkozik a bemutatkozásra papíron (függetlenül attól, hogy kinyomtatják-e az emailben küldött dokumentumot), illetve a közösségi médiában. Míg az önéletrajz formális és távolságtartó, a közösségi média a kétoldalú kommunikációra épül, ezért sokkal közvetlenebb és személyesebb, nagyobb teret engedve a kreativitásnak.
3. A jól szerkesztett önéletrajz tömör, már-már szűkszavú, pontokba szedve összefoglalja a lényeget. Bár lehet linket beilleszteni, alapjában véve csak egy szöveges dokumentum. A LinkedIn-profilon viszont számos médiatípus segítségével mutatkozhat be az álláskereső: csatolhat a munkájával kapcsolatos prezentációt, képeket, alkotásainak portfólióját és linkeket a szükséges magyarázatokkal.
A többi tipp elolvasható a linkre kattintva.