Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Milyen esélyekkel indulnak a különböző szakokon végzett pályakezdők, mennyit keresnek, és mit is tanulnak pontosan? Az eduline.hu mostani cikkében a legnépszerűbb műszaki képzésekről kikerülő friss diplomások esélyeiről olvashattok.
Az Educatio összegyűjtötte, hogy a különböző felsőoktatási képzéseken szerzett diplomával milyen szakmákban helyezkedhettek el, mennyit kereshettek, illetve azt is, hogy pontosan mit tanulhattok az adott szakon. Ehhez igénybe vették a diplomás-pályakövetési rendszer adatait, amelyek a volt hallgatók által kitöltött kérdőíven alapulnak, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ePálya portál) foglalkozás-leírásait, illetve a hivatalos és az intézmények honlapjain található szakleírásokat.
Íme, az öt, az első helyes jelentkezések száma alapján legnépszerűbb műszaki képzés leírása és a diákok elhelyezkedési esélyei:
A gépészmérnöki végzettségű pályakezdők 2013-ban havonta bruttó 285 ezer forintot kerestek, 84 százalékuk diplomát igénylő munkát végzett. A 2010-ben vagy 2012-ben végzett alapdiplomások 16 százaléka tanult, 64 százalékuk dolgozott, 8 százalékuk pedig tanult és dolgozott is. Százból négy pályakezdő volt álláskereső. Az alapdiplomásoknak több mint a negyede, pontosan 27 százalékuk ment tovább mesterszakra. Húszból mindössze egy diák nő.
A gépészmérnöki alapszakon a termékek, gépek, berendezéséről, tervezéséről, gyártásáról, értékesítéséről és üzemeltetéséről, a műszaki fejlesztésről, az üzemi munka szervezéséről és irányításáról tanulhattok.
A végzettséggel elhelyezkedhettek gépészmérnökként, a gépeket működtető és karbantartó gépésztechnikusként. Folyamatoptimalizáló vagy projektfelelős gépészmérnökként az új termékek bevezetését irányíthatjátok, az első tervektől az értékesítésig és termelésig. Dolgozhattok a járműiparban, a műszaki problémákra megoldást kereső gépészeti modellezőként, az épületgépészetben, szakkereskedőként vagy a minőségbiztosítás területén is. A pályakezdők nagy része üzemmérnökként vagy gyártástervezőként dolgozik a gép- és a járműgyártásban, illetve a fémfeldolgozásban.
A villamosmérnöki alapszakról kikerülők havonta bruttó 293 ezer forintot vittek haza. Azoknak, akik dolgoznak, nagy többsége - 86 százaléka - talált felsőfokú végzettséget igénylő állást. A 2010-ben vagy 2012-ben végzett friss diplomások 63 százaléka dolgozott 2013-ban, 14 százalékuk tanult, 11 százalékuk pedig tanult és dolgozott is. Százból három pályakezdő keresett éppen állást. Tízből három diák ment tovább mesterszakra. Százból mindössze négy hallgató nő.
A teljes cikk elolvasásához kattints ide.