Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Rengetegen elkövetik azt a hibát, hogy a kelleténél többet beszélnek az állásinterjún, amivel el is ronthatják az egészet. A beszédnek és a hallgatásnak is megvan a maga ideje.
A régi mondás szerint nem véletlenül van két fülünk és csak egy szánk. Az állásinterjún is többet figyelj, mint beszélj, mert a szóáradat frusztrálja a hallgatóságot, ráadásul olyasmi is kiszaladhat a szádon, aminek nem kellene.
1.Tapasztalatlanok
Aki pályakezdő vagy korábban olyan szerencséje volt, hogy kézről kézre adták, és nem kellett állásinterjúra mennie, azt gondolhatja, az a jó stratégia, ha szóval tartja a HR-est. Pedig ebben az esetben is igaz, hogy a kevesebb több, nem szabad szócsépléssel rabolni a másik idejét.
2. Nem elég felkészültek
Akkor kezdünk el mellébeszélni, ha nem tudjuk a választ. Ezen viszont könnyű segíteni, a tipikus állásinterjúra egyszerűen és gyorsan fel lehet készülni a legnagyoribb kérdések és válaszok megtanulásával. Ehhez aztán hozzá kell keresni az adott szektorra jellemző kérdés-feleleteket, és máris olyan tudással felvértezve mehetünk az interjúra, hogy nem kell vakvágányra térnünk a felkészületlenség miatt.
3. Egyszerűen idegesek
Az állásinterjú stresszes esemény, nem csoda, ha valaki ideges. Az ideges ember hajlamos sokat beszélni, különösen, ha nem érzi magát elég felkészültnek (lásd az előző pontot). A megfelelő tárgyi tudás elsajátítása mellett érdemes gyakorolni az interjúszituációt, valakinek a segítségét kérve és a tükör előtt is, hogy éles helyzetben már minden olajozottan menjen.
Gondold át, milyen céghez jelentkezel milyen pozícióba, és ezzel kapcsolatban találj ki lényegretörő kérdéseket. Tehát ne közismert tényekkel kapcsolatban tudakozódj, amelyek ott vannak a cég honlapján és a Google-keresés első 25 találatában, hanem arra törekedj, hogy lényegi összefüggéseket világítsanak meg számodra. Ne feledd, az állásinterjú nemcsak arról szól, hogy neked le kell nyűgöznöd őket, hanem a cégnek is az a célja, hogy minél vonzóbbnak tűnjön számodra. Ha tehát lehetőséget adsz a HR-esnek, hogy a cégről érdemben beszéljen, több legyet ütsz egy csapásra: érzékelteted, hogy jól felkészültél, mert komolyan érdekel az állás; helyzetbe hozod a HR-est, aki ennek nyilván örül; nem kell attól tartanod, hogy fölöslegesen sokat beszélsz, hiszen érdemi kommunikáció alakult ki a te tevékeny hozzájárulásoddal.