Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A magyar lean-innováció Amerikát is meghódította. Magyar módszertan a fenntarthatóságért, vállalati hatékonyság és eredményes növekedés.
Június 1-jén, az Egyesült Államok-beli Tennesse állam fővárosában, Nashville-ben, ünnepélyes keretek között díjazták a miskolci Robert Bosch Power Tool Kft. kéziszerszámgyárának képviselőit. Az amerikai székhelyű IIE (Institute for Industrial Engineers) Lean szakosztálya minden évben olyan előremutató, innovatív nagyvállalati projekteket hív versenyre, melyek példaértékűek lehetnek a nemzetközi ipari színtéren. A miskolci gyár projektje májusban először bekerült a finalisták hatos mezőnyébe és a pályázat bemutatását követően aztán a szakmai grémium döntése alapján az előkelő harmadik helyezést érte el.
Hogyan legyünk hatékonyabbak és tegyük mindezt kevesebb helyen?
A miskolci Bosch pályamunkájának tartalma elsősorban az elmúlt néhány év törekvéseit és fejlesztéseit mutatja be. Hogyan formálhatók át egy gyár termelési és logisztikai rendszerei? Hogyan szabhatók újra a belső anyagellátási folyamatok? Ilyen és ehhez hasonló problémafelvetésekkel foglalkozott a miskolci kéziszerszámgyár több éves projektje, melynek egyik kiindulópontja az volt, hogy a vállalat sikeres növekedését alapvetően a helyhiány korlátozta a gyártócsarnokban. A miskolci szakemberek által kifejlesztett módszertan segítségével testre szabott belső ellátási, logisztikai folyamattípusokat tudtak azonosítani és kialakítani. Az új rendszer bevezetésének köszönhetően így radikálisan csökkent a belső logisztika problémáiból adódó sorállások száma és ezzel növekedett a vállalat hatékonysága és eredményessége. A gyártási területek felszabadítása érdekében az úgynevezett lean line design módszerrel csökkentették a gyártósorok méretét, mellyel óriási kihívások elé állították a belső logisztika rendszerét. A gyártósor méretének drasztikus csökkentése úgy volt elérhető, hogy a nagyméretű alkatrészeket eltávolították a sorról. A projekt eredményeként az alapanyagok tárolására használt terület 70%-kal csökkent, illetve a gyártósori produktivitás 82%-kal növekedett. Az új módszernek köszönhetően a sorállás mértéke 86%-kal csökkent.
„A magyar és az európai elismerés mellett azért pályáztunk erre a tengerentúli versenyre is, mert hisszük, hogy Miskolcon, az elmúlt évek során véghezvitt fejlesztések méltók arra, hogy a nagyközönség elé tárjuk őket. A pályázat témája sok vállalat számára aktuális problémára nyújt hatékony és gazdaságos megoldást.” – nyilatkozta Ansgar Lengeling, a miskolci kéziszerszámgyár ügyvezető igazgatója.