Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A német és a magyar tapasztalatok szerint a duális képzési formában résztvevő hallgatók nagyon motiváltak, lemorzsolódásuk minimális, tanulmányi átlaguk több mint fél jeggyel jobb, mint a nem duális képzésben résztvevőké.
Az intézmény Alba Regia műszaki karán rendezett eseményen Fodor János kiemelte: a duális képzés képes összehangolni a műszaki felsőoktatás kínálatát és a különböző iparágak keresletét. Előnyösnek nevezte, hogy a hallgatók párhuzamosan kapják az elméleti és gyakorlati képzést, előbbit jól képzett egyetemi oktatóktól, utóbbit pedig a cégeknél óriási tudással rendelkező szakemberektől.
A rektor szerint a duális képzésben végzők elhelyezkedési lehetőségei rendkívül jók lesznek, tekintve, hogy a vállalatok a fiatal és jól képzett munkaerőt már jóval a munkaerőpiacra kerülésük előtt megismerhetik. Úgy vélte, az egyetemek is profitálhatnak az együttműködésből, hiszen a cégekkel a kutatás-fejlesztés területén elmélyülhetnek kapcsolataik.
Fodor János elmondta, hogy a diplomás pályakövetési rendszer tavalyi adatai alapján, amely a végzett hallgatók elhelyezkedését vizsgálta, az első 10 kar között négy karuk szerepel, amit egyetlen másik egyetem sem mondhat el magáról.
Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester nagy lehetőségnek nevezte a város számára, hogy elsők között kezdheti el a duális képzést. Más európai országokban nagy hagyományai vannak a képzési formának, Magyarországon ez egy új kísérlet, amelynek sikerülnie kell – fogalmazott. Köszönetét fejezte ki egyrészt a cégeknek, amelyek gyakorlati háttérként, részben finanszírozóként szerepet vállalnak a kísérletben, másrészt a hallgatóknak, akik vállalták e speciális egyetemi oktatási formát. Jelezte, hogy a városban komoly hiány alakult ki a szakképzett munkaerőből, a duális képzéstől ennek megoldását reméli.
A duális képzésben az oktatási intézményekben folytatott elméleti és a vállalatoknál zajló gyakorlati képzés párhuzamosan történik. A duális felsőfokú képzési formában a vállalatok és a felsőoktatási intézmények együttműködési megállapodást kötnek a képzésről, továbbá a cég és a hallgató külön munkaszerződést is köt. A hallgató minimálisan a minimálbér 60 százalékát megkapja díjazásként havonta a képzés teljes időtartama alatt a vállalattól.