Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A szituációs interjú során egy – vagy több – elképzelt helyzettel szembesítik az álláskeresőt, és arra kíváncsiak, hogyan oldaná meg a felmerült problémát. Az alábbi mintaválaszok segítenek a felkészülésben.
A szituációs interjúk kérdései olyan helyzetekre vonatkoznak, amelyek a meghirdetett állás betöltése során gyakran előfordulhatnak. Figyelem! A mintaválaszokat nem kell szó szerint bemagolni, a gondolatmenetet érdemes megjegyezni. A Quintcareers gyűjtésébőlszemelgettünk.
1. Mit tenne, ha a beosztottja vagy a csapat egyik tagja alulteljesítene?
Szerencsére volt már dolgom hasonló esettel, és megtanultam kezelni a problémát. A legfontosabb az őszinte kommunikáció: ha elbeszélgetünk az illetővel, meglepő dolgok derülhetnek ki. Például nem érti pontosan, mi a feladat, vagy túl van terhelve. Mindig úgy alakult, hogy miután sikerült tisztáznom, mi a probléma, nekiláthattam a megoldására irányuló stratégia kidolgozásának, ami általában elhárította az akadályokat a gördülékeny munka útjából. A hasonló esetekből azt a tanulságot vontam le, hogy rendszerint az elégtelen kommunikáció vagy az irreális elvárások okozzák a gondokat.
2. Munkatársa bizalmasan közli, hogy betegszabadságot vesz ki, de valójában egyhetes üdülésre megy. Mit tesz és miért?
Azt mondanám neki, hogy nem bölcs dolog becsapni a főnököt és a munkatársakat, a munkájával szemben ilyet tenni pedig egyenesen vétek. Hozzátenném, hogy mindenki szeretne sokat üdülni, de előbb meg is kell dolgozni érte – s ha a kolléga csak úgy gondol egyet, és kivonja magát a munka alól, azt a többi munkatárs és a cég teljesítménye is megsínyli. Egy ilyen visszafogott, de hatásos fejmosás valószínűleg gondolkodásra készteti a kollégát.
3. Hogyan kezelné azt a helyzetet, amikor új ötlettel vagy módszertani javaslattal áll elő, de a többiek nem lelkesednek érte?
Úgy lehet meggyőzni másokat, ha megpróbáljuk megérteni a gondolkodásmódjukat, és rájövünk, milyen fenntartásaik és kételyeik vannak. Ezeket kell célba venni az érvelésünk során. Az is fontos, hogy ne kedvetlenedjünk el az ellenállás láttán, bízzunk magunkban és abban, hogy hasznos a javaslatunk.
4. Mit tesz, ha egy projekt kivitelezése során hirtelen megváltoznak a prioritások?
Először is mindenkinek szólok, hogy új helyzet állt elő elő, hátha valaki nem értesült róla. Aztán kiderítem, mi a változás oka, és várható-e, hogy esetleg újabb prioritások lépnek be a képbe. Amikor már tisztán látok, minden érintettet értesítek, hogy mi az új stratégia.
5. Hogyan kezeli, ha egy értekezleten a többiek elutasítják az álláspontját?
Tovább érvelek amellett, hogy az álláspontom helyes, és konkrét példákat hozok föl ennek alátámasztására. Ha ennek semmi hatása, nem erőltetem a tovább a dolgot, hanem elengedem.
6. Mit fontol meg, amikor fontos döntést kell hoznia a munkájával kapcsolatban?
* Mennyire hasznos a cég számára?
* Hogyan illeszkedik a cég filozófiájához és az általa vallott értékekhez?
* Lehetnek-e negatív hatásai a cég szempontjából?
7. Eljön a jelentés leadásának ideje, és észreveszi, hogy nem elég kidolgozott. Mit tesz?
Ilyesmi remélhetőleg soha nem fog velem előfordulni, mert mindig odafigyelek, hogy jól osszam be az időmet, és nagy gondot fordítok arra, hogy alaposan végezzem a feladataimat. De ha véletlenül mégis beütne egy ilyen baleset, megkérném a főnökömet, hogy adjon még egy kis haladékot. Emellett elemezném a helyzetet, és átgondolnám, mit ronthattam el, hogy ilyesmi többet ne fordulhasson elő.
8. Hogyan kezelné azt a kollégát, akiről úgy gondolja, hogy minden igyekezete ellenére is képtelen vele kijönni?
Ez meglehetősen szokatlan helyzet lenne számomra, mert eddig mindig meg tudtam találni másokkal a közös nevezőt. A munkatársaimmal általában sikerült baráti kapcsolatot kialakítanom, vagy ha azt nem is, legalább kollegiális viszonyt ápoltunk. Természetesen mindenhol vannak motiválatlan emberek vagy olyanok, akik nem élvezik a munkájukat, de valamennyien emberek vagyunk, és ez olyan alap, amire lehet építeni. Végül mindig rá lehet jönni, mi az, ami összeköt bennünket, csak annyi a különbség, hogy egyesekkel ez könnyen megy, másokkal meg nehezebben.
9. Nem ért egyet a főnökével, amikor egy probléma megoldására tesz javaslatot. Mi a következő lépés?
Átgondolom, miért nem értek vele egyet, és mit tennék ahelyett, amit ő javasol. Aztán leülök vele négyszemközt, hogy megbeszéljük, miért tér el az álláspontunk. Ha nem sikerül meggyőznöm, végrehajtom az utasítást.