Ha az embert folyamatosan frusztrációk érik, például nem kap választ azoktól a cégektől, amelyeknél állásra jelentkezett, gyorsan elmegy a kedve attól, hogy maximális lendülettel próbálkozzon. Milyen gyorsan? A magyar álláskeresők többsége már két hét sikertelenség után csüggedni kezd, és emiatt csökken az esélye annak, hogy jó benyomást tud tenni a következő állásinterjún. Mi a megoldás? Edzésben kell maradni, és optimistán tekinteni a jövőbe, mert csak az érzelmi egyensúly megőrzése biztosíthatja a sikert. A Careerplanning ötleteiből válogattunk.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni: nem nyomorult munkanélküli vagy, hanem büszke főállású munkakereső. Most az a dolgod, hogy napi nyolc órában megpróbálj állást szerezni magadnak. Reggel kelj fel ugyanúgy, mint amikor még volt állásod, nyolc órában dolgozz azon, hogy megint legyen, és a szokott időben fejezd be a „munkanapot”. Ez a rutin nemcsak közelebb visz a célodhoz, de megfelelő keretet biztosít az életednek, így nem fogsz teljesen szétesni.
- Pihenj, lazíts. A munkakeresés ne legyen állandó stresszforrás. Miután letelt a „munkaidő”, találkozz a barátaiddal, időnként mérsékelten rúgjatok be, olvasd el a könyvet, amely már régóta vár rád a polcon, és végre nézd meg azt az illegálisan letöltött filmet, amit a haverok három hónapja ajánlottak a figyelmedbe. (Ez utóbbi természetesen csak vicc volt, igazából a három hónapja vett, de még mindig bontatlan celofánban pihenő bolti DVD-re gondoltunk.)
Szakíts időt arra, amit eddig mindig csak halogattál. Régóta tervezted, hogy a hervasztóan sötétbarna szobaajtót végre vidám sáfrányszínűre pingálod? Nosza, láss neki, hiszen reggel nem kell elbumliznod a munkába, délután meg haza, tehát mondjuk napi háromnegyed órát vagy még többet meg tudsz spórolni, és ebből már ki tudod gazdálkodni az ilyen házi barkácsolgatásra szánható időt. A folyton szortyogó vécészelepet is rendbe tudod hozni, sőt, ha jól körülnézel, észreveheted, hogy a lakásban úgyszólván mindenhol meg lehet reparálni valamit. Ezzel nem csupán élhetőbb otthont teremtesz, de rengeteg sikerélménnyel jutalmazhatod magadat.
- Önkénteskedj, jelentkezz részmunkaidős gyakornoknak. Adni öröm, és kapcsolatépítés szempontjából is kiváló lehetőség, ha különféle jótékonysági szervezeteknél tevékenykedsz vagy elmész részmunkaidős gyakornoknak olyan területre, ahol otthon érzed magad. Különböző nonprofit alapítványok, családsegítő szolgálatok, kisegyházak, egészségügyi szervezetek tárt karokkal várnak olyan lelkes embereket, akik hajlandók időt és energiát áldozni mások támogatására. Sok és sokféle emberrel találkozol ily módon, és ki tudja, talán pont tőlük hallasz olyan lehetőségről, amelynek révén végül stabil álláshoz juthatsz.
- Tanulj valamit. Nem lomboz le folyamatosan le a munkahelyi stressz, juthat tehát elég energia arra, hogy megvalósítsd valamelyik régi tervedet: mondjuk elkezdhetsz végre portugálul tanulni vagy elmélyedhetsz az online marketing rejtelmeiben. Az „online” kifejezés nem véletlenül csusszant be a mondatba, mert a digitális korszakban egy csomó dolgot teljesen ingyen – na jó, az internetes alapdíj lerovása után –, lehet megtanulni a világhálóról. Egy mondás szerint az emberiség teljes tudása fönt van már a neten, mi mégis főleg cukimacskás videók és a haverok kajafotóinak nézegetésére használjuk. Szakíts ezzel a hagyománnyal! Az irdatlan információtömeget fordítsd a hasznodra, és akár autodidakta módon tanulj meg egy új szakmát, amíg állást keresel. Ez már rövid távon is jutalmazó sikerélményt jelent, és később még inkább meghálálhatja magát.