Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A Campus Hungary Program kettős célt valósít, valósított meg: a kifelé és a befelé irányuló mobilitást - emelte ki Simon Ágnes, a Balassi Intézet által koordinált Campus Hungary Program szakmai vezetője május 11-én, a program szakmai konferenciájának sajtóháttér-beszélgetésén.
A szakmai vezető hozzátette: emellett fontos volt a nemzetköziesítés is, melynek keretében külföldön megrendezett oktatási vásárokon vett részt a program együttműködve több magyar felsőoktatási intézménnyel.
Simon Ágnes a Campus Hungary Program számairól elmondta: összesen nyolc pályázati felhívást hirdettek meg, több mint 10 ezer nyertese van a programnak, a legtöbben csoportos tanulmányútra mentek, illetve kiemelkedik a doktoranduszok aránya, amely csaknem 30 százalék. A programban országos és konvergenciarégiókra vonatkozó pályázatok jelentek meg – előbbi januárban zárult le, utóbbi 2015. augusztus 1-jén ér véget.
A szakmai vezető rámutatott: a nemzetköziesítés során több oktatási vásáron vett részt a Campus Hungary Program szerte a világban egyetemekkel és főiskolákkal együttműködve – mintegy 20 célországban csaknem 25 felsőoktatási intézménnyel valósították meg ezt a tevékenységet, és valósítják meg még a projekt lezárulásáig többek között Kínában és Japánban.
Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója hangsúlyozta: a kultúra részét képezi a felsőoktatási tradíció ápolása is. „Ha megjelenünk oktatási vásárokon és bemutatjuk az intézményeinket, akkor a magyar kultúrát is népszerűsítjük” – tette hozzá. Mint mondta: az ösztöndíjazás, a kulturális kapcsolatépítés az interkulturális kapcsolatok egyik legfontosabb eszköze – és az országimázs-építésé is. A befelé jövő mellett a kifelé történő mobilitás is fontos: „amikor magyar hallgatók utaznak ki külföldre, egész Magyarországot képviselik” – ez része a kulturális diplomáciának.
Prőhle Gergely nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkár a sajtóháttér-beszélgetésen kiemelte: „A cél kettős. Egyrészt, hogy bemutassuk, mire képes a magyar felsőoktatás, és segítsük a nemzetközi kapcsolatrendszer fenntartását, valamint a minőségjavulást, másrészt mindazt, amire büszkék lehetünk, megpróbáljuk az idejövő hallgatóknak bemutatni.”
Az intézmények képviseletében dr. Kádár Judit, az Eszterházy Károly Főiskola Nemzetközi Kapcsolatok Központjának vezetője fontos eredményként jelölte meg, hogy olyan célországokba tudtak eljutni a hallgatók vagy az oktatók, amelyekbe az európai uniós finanszírozási rendszer keretében nem volt lehetőségük – például az Amerikai Egyesült Államokba. Az oktatási vásárok kapcsán megjegyezte: a főiskola kint járt Dél-Koreában, ahol a többi magyar felsőoktatási intézménnyel közösséggé formálódtak, és naponta több órán át beszélgettek arról, miként lehet promótálni a magyar felsőoktatást, hogyan lehet képviselni a régiót és építeni az országimázst. „Igazi műhellyé alakult az akkori csapat” – fűzte hozzá dr. Kádár Judit. Emellett a brazil megjelenésnek köszönhetően – mely szintén a Campus Hungary Program segítségével valósult meg – már a sokadik szerződést köti a főiskola a brazil intézményekkel.