Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Ha több évre vagy hónapra kiestünk a munkából, meg kell magyaráznunk az önéletrajzban. Szakértők szerint az önéletrajzokban felfedezhető lyukak igen tipikusnak számítanak, főleg a mai gazdasági helyzetben, amikor az egész életen át tartó, szünet nélküli foglalkoztatottság igen ritka.
A munkaadók általában negatívan tekintenek az önéletrajz kronológiai sorrendjében felfedezhető lyukakra, de ennek nem feltétlenül kell így lennie. Számos jogos oka lehet annak, ha valaki hosszabb-rövidebb időre kiesett a munkából, éppen ezért fontos, hogy megmagyarázzuk az ilyen időszakokat és ezzel akár még plusz pontokat is szerezzünk a felvételi során. Fontos, hogy nem elég, ha a motivációs levélben utalunk a hiányzó évekre, hónapokra, az önéletrajznak ugyanis önmagában is meg kell állnia a helyét.
A Carreralism szakmai portál szakértői cikkében bemutatja, hogyan magyarázzuk meg a „lyukakat” az önéletrajzban.
A 3 legáltalánosabb okra az alábbiak szerint adhatunk választ:
1. Munkanélküliség
A munkaadók nem lepődnek meg azon, ha a jelölt munkanélküliség miatt volt kénytelen távol maradni választott karrierjétől. Ha egy évig, vagy több mint egy évig munkanélküliek voltunk és ezt nem magyarázzuk meg megfelelően az önéletrajzban, akkor a munkaadók arra fognak következtetni, hogy senki sem akart alkalmazni minket.
Ha időszakos vagy részmunkaidős állásunk volt a kiesett idő alatt, azt feltétlenül tüntessük fel akár egy „Időszakos munkák” címszó alatt, kiemelve, hogy a megfelelő pozíció megtalálásáig is fontosnak éreztük, hogy ne essünk ki a rutinból. Az önkéntes vagy projekt jellegű munkákat szintén soroljuk fel.
2. Családi ügyek
Van úgy, hogy egyszerűen szükségünk van rá, hogy hosszabb fizetetlen szabadságot vegyünk ki, és akár otthagyjuk munkahelyünket egy-egy családtag betegsége miatt. Ha szüleinket ápoltuk, vagy mi magunk küzdöttünk súlyos betegséggel és nem akarunk ennek részleteibe menni, írjuk le, hogy „Sabbatical” évet vettünk ki. Fogalmazzunk így: „sürgős családi ügyeket intéztem, melyek mára teljesen megoldódtak.”
Ha az interjún szóba kerül, fejtsük ki: „mindig 110 százalékot szeretek teljesíteni a munkámban és tudtam, hogy ez abban az időszakban nem fog menni, ezért úgy döntöttem, hogy szünetet tartok. Mára ezek a dolgok szerencsésen megoldódtak, így újra teljes energiával és lelkesedéssel vethetem magam a feladatokba.”
3. Tanulás
Senki sem hibáztatható azért, mert tudását és munkaerő-piaci értékét növelni szeretné és ennek érdekében erőfeszítéseket tesz. Kezeljük ezt az időszakot úgy, mint egy másik „munkát” és írjuk oda, hogy „X diploma megszerzése”.