Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A záróakkord fontosabb, mint hinnéd. Ha észnél vagy, megnyered a meccset.
Az állásinterjú közeledtével mindig felvetődik kérdés: vajon milyen kérdéseket tegyünk fel a beszélgetés végén? Felesleges azzal nyugtatnunk magunkat, hogy ez a protokoll, és valójában semmi jelentősége nincs annak, hogy mit kérdezünk. Épp ellenkezőleg: ez az egyik legfontosabb része az interjúnak, hiszen lehetőséget ad arra, hogy megkülönböztessük magunkat a többi jelölttől.
Míg a legtöbben, akik erre az állásra jelentkeztek, ugyanúgy képzettek és érdemesek rá, mint te, az interjú végén feltett kérdések segíthetnek abban, hogy valóban emlékezetessé tedd a beszélgetést. Válaszd ki a neked legmegfelelőbbet ebből a 4 különféle típusú kérdésből, tedd fel az interjúztatónak, és nyerd el az állást:
#1.Kérdezd meg, mi teszi keménnyé a munkájukat!
- Mi az a kihívás, amellyel jelenleg szembe kell néznie?
- Hogyan segít a cég ennek a kihívásnak a kezelésében?
Mindenki nézett már szembe kihívásokkal a munkájában – nincs új a nap alatt. Azonban ezek a típusú kérdések betekintést engednek a szervezeti struktúrába és erőforrásokba, amelyek segítenek az alkalmazottaknak a munkájuk elvégzésében. Ezekkel a kérdésekkel felfedheted magad számára azokat a baljós jeleket, amelyek nem derültek volna ki másképp. Persze naivság lenne az feltételezni, hogy teljesen őszinte választ kapsz a kérdéseidre, amennyiben a cég nem büszkélkedik jó válságkezeléssel és vállalati kultúrával, azonban a válasz mikéntje, esetleg elutasítása is sokat elárul a hozzáállásukról.
#2. Kérdezz rá, mi a legélvezetesebb és a legfontosabb ebben a munkában!
- Hogy néz ki egy igazán jó nap az ön számára?
- Milyen eredményekre a legbüszkébbek a cégben?
Ez a kérdés tulajdonképpen kiegészíti a fentieket. Ha többet szeretnél megtudni az esetleges akadályokról, akkor jó kideríteni, mitől lelkesek a legjobban leendő kollégáid. A kérdések által feltárhatod, mire számíthatsz, ha elvállalod a munkát. Mivel a legtöbb ember szeret a sikereiről beszélni, pozitív irányban tarthatod a beszélgetést, és jó szájízzel zárhatod le az interjút.
#3. Kérdezz rá a munkájával való személyes kapcsolatára!
- Mi vonzotta önt a vállalathoz/ehhez a munkakörhöz?
- Úgy gondolja, hogy a munkájával előmozdítja a vállalati küldetést?
Ez a kérdés arra derít fényt, hogy egy konkrét alkalmazott hogyan segít a cégnek elérni céljait, és megmutatja neked, mennyire érzi magát fontosnak és befolyásos alkalmazottnak. Ezáltal az is kiderül, a vállalat mennyire becsüli meg saját dolgozóit.
#4. Kérdezz rá a kollégáival való kapcsolatára!
- Ki az, akit csodál a cégnél, és miért?
- Milyen dolgokat csinál a csapat együtt?
Sokunk szeretne egy mentort, vagy legalábbis egy olyan példát, akire felnézhetünk, akit követhetünk. Ez a kérdés betekintés enged abba, milyen típusú vezetők dolgoznak a vállalatnál, valamint megmutatja azokat a készségeket, tapasztalatokat vagy kompetenciákat, amelyeket mások értékesnek tartanak. A második képzés bepillantást enged a vállalati kultúrába. Vajon az interjúztató csupán a csapatprojekteket említi, vagy a vállalaton kívüli közösségi élményeiket is? A jövőben rengeteg időt fogsz velük tölteni, ezért jobb már most tudni, milyen a kapcsolatuk egymással, hogyan működnek együtt.
Nem számít, melyik kérdéseket választod ki, próbálj meg minél több információt gyűjteni a cégről, a kollégákról, magáról a pozícióról. Ne feledd, sokat elárul rólad, a gondolkodásmódodról, a fontossági sorrendedről az, amit kérdezel. Ám róluk is az, ahogyan válaszolnak. Olyan kérdéseket tegyél fel, amelyekre valóban szeretnéd tudni a választ.