Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Korszerű anyagok, modern anyagtechnológiák, valamint intelligens irányítási és automatizálási rendszerek kifejlesztését kezdi meg csaknem hat milliárd forintos uniós forrásból a Miskolci Egyetem (ME) több ipari céggel, valamint az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.-vel (Émi) közösen - jelentették be a projekt nyitó konferenciáján szerdán Miskolcon.
Torma András az egyetem rektora arról beszélt, hogy itt és most a felsőoktatás és az "ipari szereplők" együttműködéséről van szó, ezért alakult meg a Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központ (Fiek) közös kutatói hálózata.
A fejlett technológiákat alkalmazó iparvállalatok kutatási, fejlesztési és innovációs igényeinek feltérképezése, és azok kiszolgálása, a kiválóság jegyében, a piaci igények figyelembe vételével és a létrehozott kutatási, fejlesztési és innovációs eredmények gazdasági hasznosíthatóságának elvén valósul meg. Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) elnöke arról beszélt, hogy országszerte indulnak a felsőoktatási-ipari kutatásfejlesztési együttműködési központok. Mint mondta: több éve eredményesen együttműködő nyolc ipari-egyetemi konzorciumi partner kap lehetőséget kutatásfejlesztési projektek megvalósítására az e célra meghirdetett pályázati felhívás keretében uniós és magyar forrásból.
A hivatal által kidolgozott programmal a vállalatok részéről felmerülő kutatásfejlesztési és innovációs igényekre alapozott központok jönnek létre az egyetemi kutatás-fejlesztési kapacitásra építve, uniós finanszírozással Győrben, Kaposváron, Miskolcon, Kecskeméten és Debrecenben.
A járműipar, az agrárinformatika, a molekuláris biológia, az anyagtechnológia, a növénytermesztés szakterületen, valamint az infokommunikációs, gyógyszeripari és energetikai fejlesztéseket integráló célkitűzéssel indulhatnak felsőoktatási és ipari együttműködési központok ebben az évben.
A rektor kitért arra is, hogy Miskolcon nagyon sokáig csak műszaki tudományokat oktattak, a nyolcvanas évek elején kezdődött meg a humántudományok tanítása, mára a campus igazi universitássá vált. Az egyetem 2020-ig kijelölt innovatív tudásváros programja erőteljes kutatást, fejlesztést és innovációs aktivitást, fókuszpontok kijelölését, piaci igények feltárását és kiszolgálását tűzte ki elsődleges célul.
A most induló Fiek projekt keretében az ME a BorsodChemmel, a Bosch-konszernnel és az Émi-vel közösen elsősorban korszerű anyagok, modern anyagtechnológiák, valamint intelligens irányítási és automatizálási rendszerek kifejlesztését kezdi meg.