Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Ha valaki vállalkozó vagy bizonyítani akar a munkahelyén, hajlamos végkimerülésig dolgozni. A túlórázásnak azonban számos hátránya van, ezért ha teheted, menj haza a munkaidő leteltével.
Aki pályakezdőként vagy feltörekvő vállalkozóként megszokta a nagy hajtást, ami sok túlórával járt, később is természetesnek tarthatja az exra munkaidőt, pedig lehet, hogy már nincs is rá szükség. A Business Insider 5 indokot is tud, miért érdemes hazamenni, miután letelt a 8 óra.
Rossz stratégia, ha azt mondod magadnak, hogy "ezt majd este megcsinálom", mert azzal áltatod magad, hogy lesz majd rá időd. Pedig nem lesz. Vagy nem készülsz el a feladattal, vagy összecsapod, és másnap kapkodhatsz emiatt. Fel kell állítanad magadnak a megfelelő határokat: ha tudod, hogy délután négyig vagy ötig el kell készülnöd a projekt adott részfeladatával, elég motivált leszel ahhoz, hogy megfelelő ütemben haladj.
A fontos dolgokat kénytelen leszel időben elvégezni, mert tudod, hogy a munkaidő végeztével fel kell állnod az asztaltól. Ez fegyelemre oktat: tisztában leszel azzal, hogy nincs facebookozás, emailezgetés, telefonálgatás, mert szűk az időablak. A halogatásról is jó eséllyel leszoksz, ha tudod, hogy a feladatot nem MAJD, hanem MOST kell elvégezni, mert hamarosan menned kell.
Azért is érdemes a munkaidő leteltével szélsebesen elhagyni az épületet, mert több lesz a szabadidőd, amit minőségi dolgokkal tölthetsz: szórakozhatsz, sportolhatsz, lóghatsz a barátaiddal, tanulhatsz, kulturálódhatsz, és a legjobb sztresszkezelő módszerről, a szexről se feledkezzünk meg. Feltöltődve, kipihenve, új élményekkel gazdagodva sokkal jobban megy a munka – ezért sem szabad tehát késő estig a munkahelyeden kornyadoznod.
Akinek a munka tölti ki az egész életét, lelkileg elsivárosodik, nem fejlődik a személyisége. A szeretteiddel, barátaiddal töltött idő, a téged érdeklő dolgok kultiválása fontos értékekkel gazdagít, csiszolódik az empátiád, szélesedik a látóköröd, s mindez segít abban, hogy többdimenziós emberré válj. A fenti gyakorlatias ok mellett, miszerint javul a munkád minősége, ha törődsz magaddal, sokkal fontosabb tehát, hogy te magad magasabb szintekre tudsz lépni.
Amennyiben munkahelyi vezető vagy, és folyton túlórázol, a beosztottaid nyomás alatt érzik magukat, és nem mernek időben hazamenni, nehogy a főnök megorroljon rájuk. Járj elöl a jó példával, és távozz a munkaidő leteltével, hogy magadnak és a többieknek is megsprórold a fölösleges stresszt. Ez azért is hasznos, mert ha valamiért tényleg túlórázni kell majd, lelkiismeretfurdalás nélkül megkérheted erre a munkatársaidat, és nekik sem lehet egy szavuk sem.