Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az általános interjúkérdésekre könnyen fel lehet készülni, de a HR-esek szeretnek trükkösen faggatózni. Az egyik ilyen kérdésről lerántjuk a leplet, és a válaszadáshoz is adunk segítséget.
Beszéljen magáról! Mik a gyengeségei? Miért gondolja, hogy alkalmas erre a munkára? Ilyen kérdésekkel szinte minden interjún találkozik az ember, Bernard Marr azonban a LinkedInen elárulta, mivel lehet meghökkenteni az álláskeresőt, ami ugyanakkor arra is alkalmas, hogy a jelölt a válaszával kitűnjön az átlagból.
Tehát a kérdés:
Mi az, ami nem derül ki önről az önéletrajzából? Illetve: mi az, amit mások nem tudnak önről?
1. Milyen a gondolatmeneted?
Ha például egy történetet mesélsz el a kérdésre válaszolva, kiderül belőle, hogyan rendezed össze a gondolataidat, mennyire vagy összeszedett. Lineárisan mesélsz, vagy ide-oda ugrálsz? - mindez sokat elárul rólad.
2. Kizökkensz-e a kerékvágásból?
Mivel ez egy ritkábban előforduló kérdés, az interjúztató arra kíváncsi, helyt tudsz-e állni szokatlan helyzetben, és személyiséged milyen oldalát villantod meg.
3. Mit tartasz a legfontosabbnak a HR-es szempontjából?
Az általad vállalt önkéntes munkákról mesélsz, a kapott elismerésekről vagy családról és hobbiról? Mindebből sok minden kiderül.
4. Kapcsolódik-e a történet a meghirdetett munkához?
Pozitív jel a HR-es számára, ha az álláskereső képes olyan személyes dologról beszámolni, amely valamilyen formában az állásra való jelentkezését támogatja.
5. Mondasz-e olyat, amit nem kellene?
Nem arról van szó, hogy az interjúztató direkt csapdát akar állítani, de nagyon odafigyel arra, elárulsz-e magadról olyasmit, ami túl személyes vagy a szakmai alkalmatlanságodat bizonyítja.
Minden nehéz kérdés esetében ki lehet alakítani a megfelelő stratégát, így most is felvértezheted magad az okos válasszal. Íme a szempontok:
1. Koncentrálj az erősségeidre
Minden állásinterjú előtt gondold át, hogy az adott munkával kapcsolatban mik a leghasznosabb tulajdonságaid, és aztán olyan történetet mesélj, amely ezeket emeli ki. Például: ha a szervezési képességeidet kell hangsúlyozni, meséld el, milyen szerepet töltöttél be az egyetemi önkormányzatban vagy hogyan szervezted meg karácsony előtt az adománygyűjtést az alapítványnál, ahol önkénteskedsz.
2. Emeld ki a rejtett erősségeidet és a puha faktorokat
Az önéletrajzban kemény adatokat, számokat, százalékokat, időpontokat kell feltüntetni, amelyek a kiválóságodat bizonyítják, ez az interjúkérdés viszont nagyszerű alkalom arra, hogy ráirányítsd a figyelmet a puha faktorokra. Például ha egy értékesítési állásra pályázol, meséld el egy vidám történet keretében, hogy azért tudtad 28 százalékkal túlteljesíteni a tervet, mert nagyszerűek a kommunikációs képességeid és fejlett az empátiád.
3. Árulj el magadról valami személyeset
Az állásinterjú elsősorban szakmai dolgok körül forog, de a vége felé - amikor a fenti kérdést felteszik - mutass meg valamit a személyiségedből, természetesen a pozitív oldaláról. Például évek óta tagja vagy egy sakk-klubnak (tehát képes vagy a stratégiai gondolkodásra), vagy lelkes hegymászó vagy (nagy erőfeszítéseket tudsz tenni, kitartó vagy és némi kockázatvállalástól sem riadsz vissza). Óvakodni kell olyasmitől, ami ellenszenvet válthat ki a kérdezőből (politikai aktivista vagy, szimpatizálsz valamilyen ellenkultúrával).
4. Magyarázd meg, miért szeretnéd ezt a munkát
Mesélj arról, a meghirdetett munkának melyik aspektusa keltette fel a figyelmedet, illetve váltotta ki a lelkesedésedet. Az a legjobb, ha valamilyen személyes kötődésről is be tudsz számolni. Marr egy olyan esetet említ, ahol egy lány azért akart mindenáron marketinges állást kapni egy parkinsonos betegeket támogató alapítványnál, mert sokat segítettek az édesapján.
Ha fentieket végiggondolod, kiderülhet számodra, mekkora áldás egy ilyen interjúkérdés: szabadon be tudod mutatni magadat, megvilágítva, milyen személyiség rejlik valójában a korrekt önéletrajz és az akkurátusan megfogalmazott motivációs levél mögött.