Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az osztrákok által fejlesztett, Smartflower nevű eszköz több tekintetben is a napraforgót utánozza le. Így aztán jóval több energiát termelhet, mint a hagyományos társai.
A háztetőkre szerelt napelemek egyik legnagyobb hátránya, hogy a pontos tájolás ellenére is csak a nap egy bizonyos szakában tudnak optimális hatékonysággal működni. Ezt a problémát akarja orvosolni egy osztrák cég, akik a napraforgóhoz hasonló napelemes rendszert építettek ki.
Az itthon is forgalmazott Smartflower a fejlesztők szerint egy teljesen automatikus eszköz: a napfelkelte után magától nyílik ki és tájolja be magát a Nappal szemben, majd az idő előrehaladtával követi annak mozgását. Miután már nem tud megfelelő hatékonysággal dolgozni, egyszerűen összecsukja magát és “vár” a következő reggelre.
Az eszköz neve hűen tükrözi a külsejét is, a szerkezet ugyanis valóban úgy néz ki, mintha egy hatalmas virág tárná szét a szirmait. Ezeknek köszönhetően egy 18 négyzetéteres felület segítségével gyűjti össze a napenergiát, hogy elektromos árammá alakítsa azt. A fejlesztői szerint egy, a tetőre szerelt, ugyanakkora felületű napelemnél 40 százalékkal több energiát termelhet. Így egy készülék egy átlagos közép-európai háztartás éves fogyasztásának megfelelő energiát hoz össze.
Az évek óta fejlesztett eszköz most a szakma érdeklődését is felkeltette, az osztrákok munkáját nemrég a Red Dot termékdizájnért járó díjjal is jutalmazták.
Olvass tovább!
Játékautókat alakítottak önjáróvá a BME-s egyetemisták
Áprilisban kezdik a termelést az Apollo Tyres magyarországi üzemében