Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Kádár Annamária: Személyiségtípusok a családban, a nevelésben
Együttműködés a párkapcsolatban, a családban és a munkahelyen
Mind a három azonos esetben közös a nevező, ha megismerjük saját habitusunkat, a másik számára kialakított preferenciákat vagy épp hárító mechanizmusokat és ezeket tiszteletben tartva megtaláljuk a közös hangot.
Ehhez ismerni kell a másik személyiségét, együttműködés, azaz kooperáció csak abban az esetben valósulhat meg, ha jelen van az elfogadás, kreativitás, csapatmunka, asszertív kommunikáció.
Ez nem csak a jól működő család, hatékony munka, karrier, de az élet alapreceptje is. A jövő iskolájában és a mai munkaerőpiacon a legnagyobb érték a csapatmunkára való képesség, ami akkor jön létre, ha megismerjük a puzzle részleteit – életünkben meghatározó személyiségeket – és jól tudjuk illeszteni Őket magunkhoz és egymáshoz..
Nézzünk a színfalak mögé. Szerepek és jellemek az életben, melyek választ adhatnak ilyen és ehhez hasonló kérdésekre. Személyiségtípusoknak kell együttműködni, rendszert alkotni nap, mint nap és ez egy komoly feladat, csakúgy, mint a munkahelyen. Csak a családban nincs munkaidő. Itt kellene, hogy kipihenjük, feltöltsük magunkat. De mi van akkor, ha mindegyikünk másként pihen? Van, aki aktív kikapcsolódásra vágyik, baráti, rokoni találkozókra, de van, aki abszolút passzívra, meghitt teázásra egy kandalló mellett?
Extrovertált és introvertált személyiségek, személyiségjegyek keverednek bennünk. Például az Édesanya állandóan vendégséget szervez, fellépést a gyerekének, amit szinte másodpercenként dokumentáltan posztol is a közösségi médiában, míg az Édesapa kirándulni szeret, sportolni, annak sajátos hangulatában, meginni egy sört a barátokkal és kicsit sem kíván mosolyogni a fotókon. És ebben a példában még meg sem említettük a gyerek személyiségét, aki jó esetben tud alkalmazkodni a különféle halkabban vagy épp hangosabban megfogalmazott igényekhez vagy felőrlődik ebben.
A négy alap típus – kolerikus, szangvinikus, melankolikus, flegmatikus – jegyek keverednek. Van, aki rendszerező, tematizáló, aki óriás családi naptárt készít minden apró mozzanat megörökítésére, van, aki egyik percben még harsányan nevet egy családi vagy baráti sztorin, a másik percben talán ugyanezen történet más aspektusa okán elpityeredik és igen hullámzó érzelmi szinten van jelen.
Van olyan, aki saját foteljában ülve, kicsit visszahúzódóan olvasgat, mélázik egy feladvány vagy probléma felett és van olyan, aki a esélytelenek nyugalmával flegmán meghúzza a vállát és csak akkor tesz odébb egy csomagot vagy dobozt, ha már se ráülni nem tud, se megkerülni….
Ezek mind mi vagyunk, keverten, de egy-egy erős dominanciával. Ha megismerjük és felismerjük egymás tulajdonságait, igényeit, jellemzőit, akkor könnyebben működhetünk együtt és jól.
Amiről az előadáson szó lesz:
A személyiségtípusok felismeréséhez az információkon kívül tisztelet és szeretet kell, no és egy olyan humoros, ízes beszédű, szakmailag is profi előadó, mint Kádár Annamária, aki nem csak a mesepszichológia nagy kutatója, de egyetemi tanár és pszichológus is. Az emberi lélek jó ismerője, a családi történetek, életmesék gyűjtője, kutatója, számos nagy sikerű könyv írója.
További információkért kattints ide!