Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A jövő technikája már a küszöbön kopogtat. Önjáró, automatikusan parkoló járművek? – ezek már a jelen szakembereinek kihívásai. Végéhez közeledik a Go-Kart, Go-Bosch! versenysorozat. A csapatok és az őket segítő szakemberek már izgatottan várják a végső kihívást. De vajon csak egy győztese van egy ilyen megmérettetésnek?
A magyarországi Bosch csoport nyolc műszaki felsőoktatási intézménnyel együttműködve 2013-ban egy izgalmas, kihívásokkal teli programot indított útjára. A 20-22 fős csapatok elég komoly fába vágták a fejszéjüket, hiszen a 2016-os döntőre innovatív megoldásokkal, egy önjáró gokarttal kell előrukkolniuk. Hogyan és miben segítettek nekik a Bosch csoport szakemberei? Mekkora szerepe van a kreativitásnak a sikerben? A csapatokkal dolgozó szakemberekkel, mentorokkal beszélgettünk.
Horváth Tibor tesztmérnökként dolgozik a Bosch csoport kéziszerszámok fejlesztéséért és gyártásáért felelős üzletágában, és immár három éve segíti mentorként a Miskolci Egyetem egyik csapatát . Nem csak a diákok, már ő is nagyon izgatottan számol vissza a döntőig.
Mennyire gördülékeny a közös munka a srácokkal?
A csapatkapitányokkal és a tanárokkal szoktam tartani a kapcsolatot, de rendszeresen látogatom az egész társaságot is. Nagyon jó a gárda: motiváltak, lelkesek és mindent beleadnak, így abszolút zökkenőmentes az együttműködés. Megfelelően felosztották maguknak, hogy ki milyen feladatot lásson el, kitűzték maguknak a határidőket azon felül, hogy a programban meg vannak határozva ezel. Felkészítő tanárukkal együtt jól menedzselik a folyamatokat.
Rendelkeznek az egyetemisták a megfelelő ismeretekkel a célok eléréséhez?
Abszolút! Nagyon felkészültek, megfelelő szakértelemmel rendelkeznek és jól állították össze a csapatot. Nem kell fogni a kezüket és folyamatosan instrukciókat adni, hogy mit csináljanak, hanem bármilyen szituációban feltalálják magukat.
Mennyire jelent kihívást a Go-Kart, Go-Bosch! program által meghatározott cél?
Komoly munka ezt a projektet végigcsinálni, hiszen maximálisan rájuk volt bízva, hogyan oldják meg a feladatot. Kulcsfontosságúak az ötletek és az új, innovatív megoldások. Nem véletlen, hogy rengeteg diplomamunka és komoly műszaki rajzok, képekkel kiegészített dokumentációk készültek már a projekt kapcsán.
Három év egy kapcsolatban is hosszú idő, nemhogy egy projekt végigcsinálásában…
Igen, nagy kitartást és eltökéltséget igényel, de megéri. Egy izgalmas verseny, ugyanakkor remek lehetőség a szakmai fejlődésre. Nagyon sokat tanulnak és tanultak a program során a diákok, aminek azért van jelentősége, mert a megszerzett tudást hasznosítani tudják majd a későbbiekben is. Ráadásul jó kis társaság alakult ki a csapatépítő és ismerkedő programok, tréningek során.
Lehet szerepe egy pozíció elnyerésében is ennek a programnak?
Az egész program a Bosch szerinti léptékeket, folyamatokat követi, így jól meg lehet figyelni a résztvevők affinitását, hozzáállását a feladatok megoldása során. Az egyik csapat tagjának a teljesítménye például annyira megnyerő volt, hogy ma már túl van egy féléves németországi képzésen, és teljes állású kolléga a Bosch csoportnál.
Bodnár János szintén a kezdetektől a program és a csapatok mellett áll. A Bosch csoportnál a karbantartáson belül a forgácsoló üzemnek és egy kisebb, folyamatfejlesztéssel foglalkozó csapat vezetője. A Go-Kart, Go-Bosch keretében a Nyíregyházi Egyetem csapatának mentora.
Egy szakmáját gyakorló, tapasztalt mérnöknek, milyen kihívásokat tartogat egy ilyen jellegű program?
Számunkra is kihívás ez a verseny, hiszen összebarátkozunk és megkedveljük a csapatokat, aztán hátra kell egyet lépni és figyelni a fiatalok munkáját. Mivel nem a mentorok versenyeznek, nekünk nem szabad beavatkozni a folyamatokba. Lelkesítjük, motiváljuk őket, határidőket és megbeszéléseket egyeztetünk, de konkrét megoldásokat nem szabad nyújtani nekik. Azért ez sem egyszerű feladat.
Mi okozza a fiataloknak a legnagyobb fejtörést?
Komoly kihívást jelent számukra, hogy az iskolai kötelezettségeiknek is eleget kell tenniük. Belefogtak egy komoly gokart építésébe, amit össze kell hangolni a sulival és a szabadidős elfoglaltságaikkal is.
Megéri a fáradság és a sok lemondás?
Azt gondolom igen. Ez egy nagy lehetőség, hiszen a jövő autóját tervezik és építik. Találkozhatnak a cég szakértő munkatársaival, a tudásukat bővítik, ráadásul ötleteikkel ki tudnak teljesülni. Tapasztalatuk ráadásul a későbbiekben nagyon sokat számíthat. Nagy elhatározás kell ahhoz, hogy valaki csatlakozzon és végigcsinálja. Könnyebbé teheti akár egy vágyott pozíció elnyerését is. Gondoljunk csak bele: egy állásinterjúra behívnak három azonos végzettségű embert, akik papíron egyformák. Azonban, ha valamelyikük pályázatában ott szerepel, hogy részt vett egy ilyen programban, az már sokat elárul számomra. Nekem azt mutatja, hogy tesz azért, hogy előrébb kerüljön. Szabadidejét hasznos dologra szánja, motivált, szomjazza a tudást és tud csapatban dolgozni. Egy ilyen pályázó biztosan pozitív benyomást kelt a szakemberekben. Gyakornoki programban már csatlakoztak is hozzánk ezekből a csapatokból. Akin látjuk az akarást, a tehetséget, azt szívesen látnám munkatársamként, így akár egy kevésbé sikeres csapat tagja is elérheti személyes céljait résztvevőként.
A befektetett munka pedig akár már áprilisban megtérülhet.
A csapat és én is nagyon várjuk a végső kihívást. A fiatalok így a végére már elfáradtak, és várják, hogy vége legyen. Na és igen, nyilván szeretnék leszüretelni a 3 éves kemény munka gyümölcsét.
Az április 23-án megrendezésre kerülő döntőn 3 kategóriában (Hatékony Gokart, Intelligens Gokart, Önjáró Gokart Kategória) nevezik meg a legjobbakat. Azonban minden résztvevő olyan meghatározó élményekkel és tapasztalattal gazdagodva zárhatja a projektet, amely felkészíti őket későbbi mérnökpályájukra, és támogatja sikeres elhelyezkedésüket.
Ha felkeltettük érdeklődésedet, és szívesen részt vennél a programon, kattints ide!