Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
„Életem egyik legjobb döntése volt, hogy gyakornoknak jelentkeztem a hatvani Boschhoz”- mondja Hizsnyai Balázs. A fiatal gépészmérnök már egyetemistaként tudatosan készült a karrierépítésre, ma már ipari robotokért felelős folyamatmérnökként dolgozik. A tapasztalatszerzéssel elsődleges célja az volt, hogy szélesíthesse műszaki látásmódját, végül munkájával kivívta a főállású pozíciót a Bosch csoportnál.
Miért jelentkeztél gyakornoknak, mi volt a személyes indíttatásod?
Mindenképp szerettem volna az egyetemen megszerzett elméleti tudás mellett gyakorlati tapasztalatra is szert tenni a diploma megszerzése előtt. Az egyetemi oktatók megpróbáltak felkészíteni arra, mit is jelent a gépészmérnök munka, azonban ez nem adott valódi munkatapasztalatot.
Miért a hatvani Boscht választottad?
Olyan céget kerestem, ahol az elméleti ismereteimet a gyakorlatban is alkalmazhatom, illetve bővíthetem. Mindemellett fontos volt számomra, hogy mindezt a szakmailag és technológiákban élen járó vállalatnál tegyem, ahol lehetőség van a fejlődésre, akár nemzetközi munkakörnyezetben is. Úgy gondoltam, hogy ezeknek a kritériumoknak megfelel a hatvani Bosch, amit a már akkor itt dolgozó gyakornok ismerősök is megerősítettek.
Hogyan emlékszel vissza a kiválasztási folyamatra?
A kiválasztási folyamat a szokásos módon zajlott: elküldtem a CV-met, majd ezt telefonos és személyes interjú követett a szakmai vezetővel és egy HR munkatárssal. Ami nagyon szimpatikus volt, hogy az interjún minden megtettek azért, hogy ne egy versenyhelyzetben érezzem magamat – mindamellett, hogy tudtam mekkora tétje van –, hanem közvetlenségükkel, nyitottságukkal a válaszaimra azt erősítették, hogy valódi tudásomat és személyiségemet mutathassam meg.
Hogyan egyeztetted össze az iskolai feladatokat és a gyakornoki munkát?
Nem volt nehéz dolgom annak ellenére sem, hogy az egyetem Győrben, míg a munkahely Hatvanban van. Az egyetem utolsó félévében már úgy tudtam felvenni az óráimat, hogy heti két nap legyen iskolai elfoglaltságom, a maradék három napon gyakornokként dolgozhassak. Természetesen előfordult, hogy az egyetemi kötelezettségeim, vizsgáim miatt módosítani kellett a munkarendemen vagy előbb eljönni, amit a vezetőm is rugalmasan kezelt. Fontos számomra, hogy hétköznap is jusson időm a sportra és a barátaimra.
Mire vagy a legbüszkébb a gyakornoki időszakból?
Arra, hogy lehetőségem volt megvalósítani a terveimet. Aki modellezett már mérnökként, tudja, hogy mekkora öröm, amikor nemcsak papíron, hanem megvalósítva is látja az ötleteit. Egyik legjobb élményem, amikor először vettem kezembe egy általam tervezett terméket. Többek között ezek a tapasztalatok, olykor nehézségek adták az alapot ahhoz, hogy főállásúként projektvezetői feladataim is vannak.
Miből érezted, hogy főállásúként is a hatvani telephelyen szeretnél maradni?
Másfél évig, a diplomám megszerzéséig dolgoztam gyakornokként az egyetem mellett. Ennyi idő alatt megismertem a vállalatot, a feladatokat és a Boschban rejlő lehetőségeket, mind tudás, mind fejlődés tekintetében. Úgy éreztem, hogy itt a helyem. A vezetőm elégedett volt a teljesítményemmel, ezért támogatta a felvételemet főállású pozícióra.
Mi a legnagyobb különbség a gyakornoki munkád és a jelenlegi pozíciód között?
A felelősség. Gyakornokként csak részt vehettem egyes projektekben, ma már komplett projekteket vezetek. Feladatom a hozzám tartozó gépek üzembiztonságának támogatása, tesztek végzése, prezentációk lebonyolítása. Így folyamatosan fejlődik a szakmai tudásom, a nemzetközi környezetben értékes kapcsolatokat alakíthatok ki és a nyelvtudásom is fejlődik.
A szakmai tudás, fejlődési lehetőségek mellett mit tartasz a hatvani Bosch vonzerejének?
A munkakörnyezetet és a baráti kapcsolatokat. Már gyakornokként rögtön befogadtak és a csapat teljes értékű tagjának éreztem magamat. Részt vehettem az osztályos workshopokon, csapatépítésen munkaidő alatt és kívül egyaránt. Fontos számomra a munkán kívüli összetartás is, így a kollégáim már részben a barátaim is.
Az eddigi beszélgetésünk alapján biztosan adódik a kérdés: csinálnék-e az eddigi tapasztalataim alapján valamit másképp?
A válaszom erre határozottan nem. Életem egyik legjobb döntése volt, hogy a hatvani Boschhoz jelentkeztem, gyakornokoskodtam és maradtam főállásúként is. Most érzem, hogy megérte a rengeteg befektetett idő és energia.
Mi az, amit tovább adnál a következő generációknak?
Aki teheti, keressen már az egyetemi évek alatt gyakorlati helyet és a diploma megszerzése előtt szerezzen gyakorlati tapasztalatot.. A gyakornoki időszak alatt az ember megismerheti a különböző területeket, legyen az minőségügyi, gyártásszervezési, gyártástámogatási, termékmérnöki terület. Amikor az ember ismeri melyik résznek mi a feladata, abba az irányba tudja képezni magát, ami legjobban érdekli, amit leginkább magáénak érez. Ezt itt a Boschnál is támogatják, tudják, hogy az ember akkor végzi jól a munkáját, ha szereti.
Ha felkeltette érdeklődésed a cikk, és kíváncsi vagy, hogy milyen nyitott pozíciók elérhetőek még a Bosch csoportnál,és hol pályázhatsz a gyakornoki programokra, akkor kattints ide!