Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Ambiciózus vagy és él benned a versenyszellem? Szerteágazó feladatokra és családias hangulatú munkahelyre vágysz? Netán tele vagy ötletekkel, és minden álmod, hogy a magad ura lehess? Az ideális munkahely megtalálásához érdemes átgondolnod, hogy te hol éreznéd jól magad és melyik cégkultúrában találod meg. Adunk néhány kapaszkodót a választáshoz!
Előnyök: Egy multinál már a betanulási időszakot követően felelősséggel járó munkakörbe kerülhetsz. Biztosítottak a folyamatos fejlődési lehetőségek, szakmai tréningek, továbbképzések. Ha ügyes vagy, elkötelezett és jól bírod a terhelést, a ranglétrán való feljebbjutásra is jók az esélyeid. Ezen kívül összetett bérezési csomagra számíthatsz. A fix fizetés mellett teljesítményalapú juttatásokra is van esély.
Hátrányok: Egy nagyvállalat talán személytelennek tűnhet. Úgy érezheted, hogy csupán egy láncszem vagy a gépezetben. Nem ismered az összes munkatársadat, és meginni egy kávét is csak kártyával mehetsz ki. A túlórák és a rád nehezedő nyomás miatt pedig gyakran bosszanthat, hogy egy nap csupán 24 órából áll.
Ha a multit választanád: Kellően ambiciózus vagy? Bírod a stresszt? Jól érzed magad versenyhelyzetben? Ha ezekre igen a válaszod, akkor egy nagy cég tényleg neked való. Ha a következő néhány évben a karrierépítés áll a listád élén, és egyelőre nem tervezed a családalapítást, jó választás lehet egy ilyen munkahely.
Előnyök: Mivel a kisebb vállalatoknál jóval kevesebben jutnak egy-egy munkakörre, mint a multiknál, szerteágazóbb feladatokra számíthatsz. A betöltött pozíció átfogóbb tapasztalathoz segíthet. Mivel a cég arculatát az ott dolgozó néhány ember formálja, könnyebben kiemelkedhetsz kreativitásoddal, ötleteiddel. Ráadásul a hangulat is sokkal családiasabb.
Hátrányok: Ezek a cégek sokkal jobban sebezhetőek, mivel ki vannak téve a gazdasági környezet változásaiból adódó nehézségeknek. Az adók növekedése, a kereslet visszaesése pedig érzékenyebben érintheti a vállalkozást.
Ha a kis céget választanád: A KKV szektorban jelentős különbségek vannak a társaságok között, ezért alaposan járj utána, hogy mégis milyen kilátásaid lehetnek egy adott szervezetnél. Terveznek növekedést a jövőben? Van esély rá, hogy egy-egy jó projektet is elvállalhass? Az állás érdemi tapasztalattal gyarapítja majd a CV-det, vagy éveken át ugyanazt a rutint fogod csinálni?
Előnyök: Állami cégnél dolgozni biztonságot ad. Itt nem fenyeget az a veszély, hogy talán csődhelyzet alakul ki. Adóhatóságra, közigazgatásra, önkormányzatokra ugyanis mindig szükség lesz. Emiatt jóval kevesebbszer kerül sor elbocsátásokra, mint egy magánkézben lévő vállalatnál.
Hátrányok: Sokak szerint a közszféra korlátok között tart, és gátolja a kreativitást. A bürokrácia irányító szerepe megkérdőjelezhetetlen..
Ha a közszférát választanád: A munka mellett a családoddal is minőségi időt töltenél? Akkor egy állami cég lehet számodra a jó döntés! A versenyszférával ellentétben itt kisebb a pörgés, és az emberek vállára nehezedő nyomás is mérsékeltebb.
Előnyök: Ha tele vagy ötletekkel, nem szereted a kötöttségeket, és elegendő kezdőtőkével rendelkezel, lehet, hogy ez a te utad. Itt igazán a magad ura lehetsz. Te oszthatod be az idődet és te hozhatod a döntéseket.
Hátrányok: Egy vállalkozás működtetése hatalmas felelősséggel jár, nem lehet félgőzzel csinálni. Mind szakmai, mind pénzügyi értelemben toppon kell lenned. Készülj fel, hogy jó néhány álmatlan éjszakát fogsz birkaszámlálással tölteni.
Ha saját vállalkozásba kezdenél: Rengeteg mindennel kell tisztában lenned, mielőtt belevágnál a cégalapításba. Alapos piackutatást kell végezned, fel kell mérned az igényeket, tisztában kell lenned a fogyasztóvédelmi szabályokkal, adókkal, valamint a vonatkozó jogrendszerrel.