Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Mik a karriercéljai? Ez az egyik leggyakoribb kérdés az állásinterjún, de már jóval korábban fel kell tenned magadnak, hogy tudd, merre indulj el – vagy milyen fordulat után haladj tovább, ha pályamódosításra szánod el magad.
Mindenkinek akad olyan ismerőse, aki patinás orvos- vagy mérnökcsaládba született, és kisgyermekkora óta természetes számára, hogy felmenői megbecsült hivatását fogja folytatni. Ám kevesen vannak ilyen szerencsés (?) helyzetben, a legtöbben maguk kénytelenek kitalálni, mit szeretnének elérni az életben. Általában olyan munkára vágyunk, amelyben ki tudunk teljesedni szakmailag és emberileg, ráadásul képesek vagyunk megélni belőle. Igen ám, de mitévő legyen, akinek ezen túlmenően csak homályos elképzelései vannak?
A karriercél meghatározásának egyik leghatékonyabb módja, hogy elképzeled, mi szeretnél lenni. Ha a cikkünk elején felvetett állásinterjús példánál maradunk, a beszélgetésen nem véletlenül kérdezik a jelölttől, hol látja magát öt, tíz, tizenöt év múlva. Többek között arra kíváncsiak, akar-e fejlődni, és számíthatnak-e arra, hogy hosszabb ideig a cégnél marad, illetve reálisan méri-e fel a lehetőségeit. Hogy választ tudj adni – elsősorban magadnak –, egy víziót kell felépítened: adott idő elteltével sikeres értékesítő, tanár, szövegíró, orvos, vállalkozó, marketinges, értékesítő akarsz-e lenni, programozócsapat vagy reklámügynökség élén szeretnél-e bizonyítani.
Amikor víziót építünk, kicsit elrugaszkodunk a fennálló viszonyoktól és összefüggésektől, képzeletünk szabadon szárnyal, különben negatív gondolatok szüremlenek be a minket körülvevő, nem mindig szívderítő valóságból. Ha ez így nagyon ezoterikusan hangzik, gondolj arra az apja által gyakran vert osztrák falusi fiúra, aki igen korán elhatározta, hogy testépítő világbajnok, hollywoodi filmszár és sikeres politikus akar lenni, ebben a sorrendben. Mindezt nagyon erősen maga elé képzelte, és annak érdekében, hogy tökéletesen vizualizálni tudja a karriercéljait, az ezekkel kapcsolatos képekkel dekorálta néhány négyzetméteres szobája falait. Arnold Schwarzenegger hihetetlen sikersztoriját nyilván lehetetlen lemásolni, de kétségtelen, hogy módszere bevált, mert már kamaszként látta magát, amint tömegek ünneplik.
- Mit tartasz sikeres karriernek? Elértél-e már bizonyos eredményeket a siker felé vezető úton, vagy más irányba kell fordulnod?
- Mit kell tenned még ahhoz (mit kell még megtanulnod, milyen munkát kell elvállalnod), hogy célegyenesbe juss?
- Mit csinálnál legszívesebben, ha nem kellene az anyagiakkal foglalkoznod, csak azzal, amit igazán szeretsz?
- Pályafutásod végén mi lenne az, amire a legbüszkébben szeretnél visszatekinteni? Milyen erkölcsi-szellemi örökséget szeretnél az utódaidra hagyni?
- Kiket csodálsz leginkább? A karrierjük mely momentumai jelentenek követendő példát számodra? A példájukat hogyan tudnád hasznosítani a saját karrieredben?
- Képzeld el, hogy már elérted a nagy karriercélodat. Mi az, amit elértél? Milyen érzés?
- Hogyan érzed: van-e különleges tehetséged, elhivatottságod valami iránt? Miként tudnád hasznosítani ezt a tehetségedet; mit kellene tenned azért, hogy elhivatottságodnak élhess?
- Mi az a tevékenység, amit leginkább szeretsz? Be van építve a karrieredbe? Ha nincs, van-e rá lehetőség, hogy a karriered része legyen?
- Képzeld magad elé karriered ívét! Hol lesze öt, tíz, tizenöt év múlva?
A cikk további részét itt olvashatod el.